Google+

Arama formu

Şili’de 7.7 büyüklüğünde deprem

Pasifik Okyanusu’nu çevreleyen 40 bin kilometre uzunluğundaki Pasifik Deprem Kuşağı’nda yer alan Şili’de 7.7 büyüklüğünde şiddetli bir deprem meydana geldi. Ateş Çemberi olarak da tanımlanan fay hattında yer alan Şili’nin güneyinde yer alan Puerto Montt şehrinin yaklaşık 225 kilometre güneybatısında meydana gelen depremin kesin hasar bilgisi henüz açıklanmış değil.

Şili’de 7.7 büyüklüğünde deprem

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu’nun açıkladığı rapora göre olası tsunami riski ortadan kalkmış durumda. İlk belirlemelere göre ölü ya da yaralının olmadığı deprem hakkında Ulusal Acil Durum Direktörü Ricardo Toro’nun yaptığı açıklama, depremin ülkenin seyrek nüfusa sahip bir bölgesinde olduğu yönünde. Depremin akabinde otoyollarda küçük çaplı hasarların meydana geldiği ve elektrik kesintilerinin yaşandığını dile getiren Toro, tsunami riskine karşılık 4 bin kişinin de tedbir amacıyla tahliye edildiğini belirtti.

Ateş Çemberi olarak bilinen Pasifik Deprem Kuşağı dünyada meydana gelen depremlerin yüzde 90’ının da sorumlusu olarak biliniyor. Aynı zamanda dünyanın en aktif yanardağlarını da bünyesinde bulunduran genç fay hattı düzensiz yer tabakalarının üst üste gelmesinden kaynaklanıyor. Pasifik Okyanusu kıyıları boyunca uzanan fay hattı, dev dalgaların ve tsunami riskinin de yaratıcısı olma özelliğini taşıyor. Fay hattının tam göbeğinde yer alan Şili, yıllar içerisinde buna daha da hazırlıklı hale geldi. Ülkede 1960 senesinde meydana gelen 8.8 büyüklüğündeki deprem iki bin kişinin hayatına mal olmuş ve dünya tarihinin en şiddetli depremi olarak kayıtlara geçmişti.

Seneler içerisinde pek çok deprem atlatan Şili, kentlerini depreme dayanıklı hale getirerek bu konuda hayli tedbirli ve güçlü ve bir yapılanma inşa etti. Dünyanın volkanik ve sismik aktivitelerinin en yoğun olduğu coğrafyada konumlanan Şili devleti olası deprem afetine karşı yaptığı çalışmalar ve bilinçlenme programlarıyla dünyada önemli yere sahip.