Google+

Arama formu

Sivil toplum kuruluşları, Polonezköy’ü betonlaştıracak plana itiraz etti

Polonezköy’ü yapılaşmaya açacak imar planına karşı 4 meslek odası itiraz etti. Şehir plancıları, mimarlar, peyzaj mimarları ve Çevre Mühendisleri Odası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’ne itiraz gerekçelerini içeren 10 maddelik dilekçeyi sundu.

1994 yılında tabiat parkı ilan edilen Polonezköy’de, koruma statüsünden dolayı yıllardır herhangi bir yapılaşmaya izin verilmiyordu. Bu nedenle Polonezköy ile ilgili 1/5000 ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı imar planları yapıldı. Ancak planlar köye düşük ve seyrek yoğunluklu konut, turistik tesisler, banka ve finans kurumları kurulabilmesinin önünü açıyordu. Bu da uzmanlara göre Polonezköy’ün betonlaşması anlamına geliyordu. Bu nedenle dün 4 meslek odası ve ÇEKÜL, Kuzey Ormanları Savunması, Kent Hareketleri gibi bazı sivil toplum örgütleriyle birlikte karara itiraz etti.

Dilekçede; imar planlarında öngörülen açık yüzme havuzu, perakende ticaret birimleri, ofis, muayenehane, müze, kütüphane, sergi salonu, restoran, kafeterya, banka, finans kurumları gibi yerlerin köy yerleşim alanının mevcut genel dokusunu bozacağı ileri sürüldü. Ayrıca bölgede zaten var olan kaçak yapıların, imar planları ile birlikte yasal hale geleceğinin altı çizildi. Yapılaşmanın sadece Polonezköy yerleşik alanı ile sınırlı kalmayıp yayılacağı ve koruma altındaki ormanların, bitki örtüsünün geniş bir alanda zarar göreceği belirtildi.

(Radikal)