Google+

Arama formu

‘Siyasi hanedanlar’ 2016’da kapışacak

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın 2016’da Demokratların başkan adayı olacağı konuşulurken Jeb Bush’un da Cumhuriyetçi Parti’de yıldızı parlıyor

ABD’de 6 Kasım’da düzenlenen seçimlerde kazandığı zaferle Başkan Barack Obama’nın ikinci dönemi için yol açılırken 2016’daki başkanlık yarışı için bahisler şimdiden açıldı. 2016’da Demokrat Parti’nin başkan adayı olma ihtimali şimdiden tabanda heyecan yaratan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a karşı Cumhuriyetçi Parti’de  Florida eyaletinin eski valisi Jeb Bush’un adı öne çıkmaya başladı.

Eski başkan Bill Clinton’ın eşi ile eski başkan George H.W. Bush’un oğlu; Obama’dan önceki başkan George W. Bush’un da kardeşi olan Jeb Bush’un 2016’da rakip olma ihtimali Amerikan basınında ‘siyasi hanedanların savaşı’ olarak yorumlandı.

Bush hazırlanmaya başladı
Muhafazakar siyaset çevrelerine yakınlığıyla bilinen National Review Online (NRO) haber sitesi, Bush’un başkent Washington’da eski ekibiyle bir araya gelerek politik kariyerini konuştuğunu bildirdi. Bush’un toplantıyı Beyaz Saray yakınlarında yapmasının manidar olduğuna dikkat çeken NRO, kasımdaki seçimlerde hüsrana uğrayan Cumhuriyetçi aday Mitt Romney’nin anket sorumlusu Neil Newhouse’un da ekibe dahil olduğunu yazdı. Bush ise toplantının amacının ‘görüşemediği arkadaşlarıyla arayı kapatmak ve eğitim reformu için çalışmak’ olduğunu öne sürdü.

Delegeler ‘Clinton’ diyor
Bush hezimet sonrası ağır bir kimlik krizi yaşayan Cumhuriyetçileri toparlayabilecek isim olarak gösterilirken 2008’deki ön seçimlerde Obama’ya yenilen Clinton için anketler şimdiden olumlu bir tablo çiziyor. Kamu Diplomasisi Anketleri (PPP) kurumunun siyasi haber sitesi Politico’yla paylaştığı verilere göre Demokrat Parti’nin adayı belirleyen ön seçimlerde kritik önemdeki Iowa eyaletindeki delegelerin yüzde 58’i başarılı Clinton’a oy verecek. Seçimlerden önce YouGov adlı araştırma şirketine göre Clinton, kasım ayında Obama yerine aday olsa oyların yüzde 51’ini alabilirdi.

Kaynak: Milliyet