Google+

Arama formu

Soğuklar can almaya devam ediyor

Doğu Avrupa, Balkanlar ve Rusya’yı etkileyen soğuk hava dalgasında ölü sayısı artıyor.

Soğuk hava dalgasının haftalardır sürdüğü Romanya’da ölü sayısı 6 yeni ölümle birlikte 74’e ulaşırken, şiddetli kar yağışı özellikle başkent Bükreş dahil ülkenin güneyinde hayatı felç ediyor.

Çarşambaya kadar meteorolojinin alarm verdiği ülkede, 10 kara yolu ulaşıma kapandı, 301 tren seferi iptal edildi. Büyük havaalanlarının ise açık olduğu bildirildi.

Tuna nehrinde de ulaşım dururken, 5 gemi buzlara sıkıştı.

Romanya’da yoğun kar yağışı nedeniyle 3 bin 800’den fazla okulda eğitime ara verildi.

Balkanlar’ı etkileyen soğuk hava dalgasında da, Bosna ve Karadağ’da iki yeni kurbanın ölümüyle bölgede ölü sayısı 56’ya yükseldi.

Karadağ’ın kuzeyinde çığ düşmesi sonucu bir yolcu trenindeki 80 kişi üç günden bu yana mahsur kalırken, yolculardan birinin tıbbi müdahale olmadığından kalp krizi sonucu ölmesinin ardından yetkililer, yolcuları helikopterle kurtarmayı deneyecekler.

Balkanlar’da soğukların etkili olmaya başladığı günlerden bu yana resmi rakamlara göre, Sırbistan’da 20, Bosna’da 13, Kosova’da 10, Karadağ’da 5, Hırvatistan’da 3 Arnavutluk’ta 3 ve Makedonya’da 2 kişi hayatını kaybetti.

Öte yandan, Rusya Sağlık Bakanlığı da, ülkede soğuklardan ötürü yılbaşından bu yana 215 kişinin öldüğünü açıkladı.

Rus makamları, 1 Ocak ve 13 Şubat tarihleri arasında ölen 215 kişi arasında çocuk bulunmadığını belirttiler.

Rus yetkililerin 8 Şubat’taki son bilançosunda, ölü sayısı 110 idi.

Gürcistan’da yetkililer, rekor derecelere ulaşan soğukların iki kişinin ölümüne neden olmasının ardından, evsizler için özel merkezler oluşturdular.

Sıcaklığın sıfırın altında 45 dereceye kadar düştüğü Kazakistan’da da sel tehlikesi baş gösterdi.

Tarihin en büyük soğukları ile karşı karşıya kalan ve Sibirya soğuklarının yaşandığı Kazakistan’da bazı bölgelerde şehir merkezinde kar kalınlığı 5 metreyi bulurken, Güney Kazakistan Eyalet Valiliği halkı sel tehlikesine karşı uyardı.

Güney Kazakistan Eyalet Valiliği ile Kazakistan Meteoroloji Kurumu Kazgidromet, Kazak vatandaşlarına, hava sıcaklıklarının yükselmeye başlaması ve karların erimesiyle birlikte sel felaketlerinin yaşanabileceği yönünde uyarıda bulundu.

Kaynak: milliyet.com