Google+

Arama formu

"Somali'de kuraklık var ancak kıtlık yok"

Somali’deki en tehlikeli militan grup olarak nitelenen Eşşebab örgütü, BM’nin ülkenin güneyinde örgütün kontrolündeki iki bölgenin kıtlıkla karşı karşıya olduğu şeklindeki açıklamasını reddettiklerini bildirdi.

Örgütün sözcüsü, ülkedeki bir radyoya yaptığı açıklamada, "Somali’de kuraklık var ancak kıtlık yok, BM’nin bu yöndeki açıklaması yüzde yüz yanlış" dedi.

Sözcü ayrıca, örgütün daha önce ülkede görev yapmasını yasakladığı insani yardım örgütlerinin, kendi kontrolünde bulunan bölgelerde çalışmasını hoş karşılamadıklarını belirtti.

Bu açıklamanın aksine örgütün adını açıklamak istemeyen bir üst düzey yetkilisi önceki gün, BM’nin açıklamasını memnuniyetle karşılamış ve "yardımların halka kadar ulaştığını görmek istediklerini" söylemişti.

Eşşebab, 2009’dan itibaren aralarında Dünya Gıda Programı’nın da yer aldığı birçok yardım kuruluşunun faaliyetini, casuslara yataklık yapabileceği ve İslami olmayan yaşam tarzını teşvik edebileceği korkusuyla yasaklamaya başlamıştı. Bununla birlikte Dünya Gıda Programı, ülkede özellikle de başkent Mogadişu’da faaliyetine devam etti.

Somali’de son haftalarda onbinlerce kişi gıda yetersizliği yüzünden militanların kontrol ettiği bölgelerden kaçmıştı.

Kaynak: www.milliyet.com.tr