Google+

Arama formu

Son 70 yılın en büyük sel felaketi

Norveç'te aşırı yağışlar nedeniyle son 70 yılın en büyük sel felaketi yaşanıyor.

Yetkililer, sağnak yağışların devam edeceği uyarısında bulunurken afet merkezi oluşturdular. Sel felaketinde mahsur kalanların hemen 24 00 00 00 nolu telefonu aramaları ya da 2400@db.no adresine mesaj göndermeleri istendi.

Meteoroloji yetkilileri ülkenin özellikle Trondheim bölgesine 111 mm yağmur düştüğünü belirterek, Eggafos ölçüm istasyonuna göre saniyede 800 kubik metre (800 bin litre) sel oluştuğunu söylediler. Yoğun yağış nedeniyle Gaula barajı taştı, çok sayıda ev ve iş yeri sular altında kalırken, resmi binalar ve oteller kapatıldı. Tröndalag'da büyük alışveriş merkezinin duvarlarının en üst seviyesine kadar sular altında kaldığı bildirildi.

Yetkililerin verdiği bilgilere göre Güney Trodelag bölgesinde Fv 30, Fv 561,Fv 591, Fv 601, Fv 705, Fv 714, Fv 976, Ev 14, Ev 20, Fv 120 ve Fv 20 nolu yollar trafiğe kapatıldı. Svölga tunelinde mahsur kalan biri hemşire 5 kişinin Urban kurtarma grubu tarafından kurtarıldığı bildirildi. Norveç makamları kurtarma çalışmalarına asker, sivil savunma, itfaiye, Kızıl Haç, Devlet Kara yolları ve sivil inşaat firmalarının da katıldığını bildirdi. Norveç Enerji Genel Müdürlüğünden Lars Evan Pettersson yağmurların bu kadar büyük felekate yol açacağını hesaba katmadıklarını belirterek ”yoğun yağmur bekleniyordu ama bu derecede değil.Yağışların aşırı derecede devam etmesi bekleniyor. Bu durumda nasıl önlemler alacağımızı tartışıyoruz. En büyük zarar Gaula barajının taşması nedeniyle yaşandı”dedi. Yetkililer zararın milyarlarca kron olduğunu söylediler. Yoğun yağış nedeniyle özellikle barajların bulunduğu bölgelerin tehdit altında olduğu bildirildi. Danimarkalı yetkililer de yağışların devam edeceğini belirterek, kurtarma ekiplerinin yardıma yetişemediğini, halkı kendi imkanlarıyla önlem almasını beklediklerini söylediler.

Kaynak: www.milliyet.com.tr