Sri Lanka'da Bombalı Saldırıda 290 Kişi Hayatını Kaybetti

Sri Lanka'daki kiliseler ve otellerde gerçekleşen patlamalar sonucunda 290 kişi öldü ve yüzlerce kişi yaralandı.

Yetkililer, saldırıda en az 7 patlama gerçekleştiğini belirttiler. Batticaloa, Kolombo'nun Kochchikade bölgesi ve Negombo'da üç kilise, Paskalya kutlamaları sırasında hedef alındı. Ayrıca Kolombo'da Cinnamon Grand, Kingsbury, The Shangri-La ve dördüncü bir otele bombalı saldırı yapıldı. Şu ana kadar herhangi bir grup, saldırının sorumluluğunu üstlenmedi.

Paskalya pazarı, Hristiyan alemi ve takvimindeki en önemli bayramlardan biri. 

Negombo'daki Aziz Sebastian Kilisesi, saldırı esnasında büyük bir hasara uğradı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde kilisenin çatısının çökmüş olduğu görüldü. Aziz Sebastian Kilisesi'nde en az 67 kişinin öldüğü belirtildi. Batticaloa'daki hastane kaynakları, kentteki saldırıda en az 27 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

İlk patlama sırasında Kolombo bölgesi Kochchikade'nin en meşhur kutsal alanlarından Aziz Anthony Tapınağı'nda da büyük hasarlar oluştu. Hastane yetkilileri, Kolombo'da öldürülenler arasında en az 9 kişinin yabancı uyruklu olduğu bilgisini verdi.

Priests at St Anthony's Shrine, Kochchikade
Hedeflenen kiliselerden Aziz Anthony Tapınağı'ndaki papazlar. Kaynak: Reuters

Başbakanın resmi ofisinin yakınında bulunan Cinnamon Grand Oteli yetkililerinden biri, patlamanın otel restoranında olduğunu ve orada bulunan en az bir kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Daha sonra gerçekleşen yedinci bir patlama, Dehiwala'da, hayvanat bahçesine yakın bir otelde oldu. Dehiwala, Kolombo'nun güneyinde bulunuyor. Polis, Dehiwala'da 2 kişinin öldüğünü bildirdi.

Kolombo sakinleri, kan bağışı yapmak için bir araya gelen kitlelerin büyük kuyruklar oluşturduğunu söyledi. Patlamaların devam edeceği söylentileri hızla yayılırken, polis de halka evlerinde kalmaları ve sakin olmaları yönünde çağrı yaptı. Ancak halk, hala panik duygusu üzerinden atabilmiş değil.
 

2009'da Tamil Kaplanları yenilgiye uğratıldığından beri, Sri Lanka bu tür bir saldırıya tanıklık etmemişti. Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları, Sri Lanka'da yaşayan Tamil etnik grubunun bağımsızlığı için 26 yıldır ayrılıkçı faaliyetler yürütüyordu.


Kimse Bunu Beklemiyordu

Tüm büyük devlet binalarının önü askeri savunma birlikleri tarafından ağır önlemlerle korunma altına alındı. Bölgedeki muhabirler, herkesin Paskalya duaları için kiliselere gittiği bu sakin pazar sabahında kimsenin bu tür bir saldırıyı beklemediğini belirttiler. Polis memurları ve kilise görevlileri, olayın şokunu henüz atlatamamış durumdalar. Saldırının koordineli ve iyi planlanmış olduğu belirtilirken, Kolombo'daki güvenlik şefi ve bölgedeki diğer yetkililer, saldırının arkasında kimin olduğunu söylemek için henüz çok erken olduğunun altını çizdi.


Başbakan'dan Acil Toplantı Çağrısı

Sri Lanka Cumhurbaşkanı Maithripala Sirisena, halka sükunet ve yetkililerin yürüttükleri soruşturmalara destek olunması çağrısında bulundu. Başbakan Ranil Wickremesinghe, acil bir toplantı çağrısı yaptı. Başbakan: "Bugün halkımıza yapılan ödlekçe saldırıları şiddetle kınıyorum. Tüm Sri Lankalıları bu trajik anda birlik içinde ve güçlü olmaya çağırıyorum".

Saldırılarla ilglili olarak Twitter'da bir mesaj paylaşan Sri Lanka Finans Bakanı Mangala Samaraweera, patlamaların "Çok sayıda masum insanı öldüren, ölüm, korku ve anarşi yaratmaya yönelik, koordineli" saldırılar olduğunu söyledi.

Bir diğer bakan olan Harsha da Silva, Kochikade'deki St. Anthony Tapınağı'nda yaşananların "korkunç sahneler" olduğunu ve "vücut parçalarının her tarafa dağıldığını" ifade etti. Sosyal medyada yayılan görüntülerde de kilise banklarındaki kan izleri görülüyor.


Blast damage at the Shangri-La hotel in Colombo

Patlama sonrası Kolombo'daki Shangri-La Otel
Kaynak: AFP 

Kolombo'nun Kardinal Başpiskopos'u Malcolm Ranjith, "Bu hepimiz için çok zor ve üzücü bir durum çünkü böyle bir şeyin yaşanmasını hiç beklemiyorduk, özellikle Paskalya'nın pazar gününde" şeklinde BBC'ye açıklamalarda bulundu.

Sri Lanka: Yakın Zamanda Neler Olmuştu?

Sri Lanka İç Savaşı'nın 2009'da sona ermesinden beri, ülke zaman zaman şiddet olaylarına sahne oluyordu. Saldırılar, özellikle ülkenin çoğunluğunu oluşturan Budist Sinhala cemaatinin camilere ve müslümanların mülklerine yönelik olmaktaydı. bu durum, 2018 yılının Mart ayında ülkede olağanüstü hal ilan edilmesine yol açmıştı.

Ayrılıkçı örgüt Tamil Kaplanları'nın yenilgiye uğramasıyla sonlanan iç savaşta 70.000 ila 80.000 kişinin öldürüldüğü düşünülüyor. 

Sri Lanka'da nüfusun % 70.2'si, en son nüfus sayımlarına göre Theravada Budistlerinden oluşuyor. Sri Lanka'nın çoğunluğunu oluşturan Sinhales toplumunun dinine olan Theravada Budizmi'ne anayasa ve kanunlarda öncelikli bir yer tanınıyor. Müslümanlar ve Hindular, sırasıyla nüfusun %9.7 ve %12.6'sını oluşturuyorlar. 

Sri Lanka, aynı zamanda 1.5 milyon Hristiyan'a da ev sahipliği yapıyor. 2012'deki nüfus sayımı, Hristiyan nüfusun büyük çoğunluğunun Roman Katolik olduğunu gösteriyor.

Etiketler