Google+

Arama formu

Suriye’de 2 günde 125 sivil ölüm

Suriye Genel Devrim Konseyi, son iki günde ülke genelinde düzenlenen askeri operasyonlar, yönetim karşıtı gösteriler ve şiddetli çatışmalarda 127’den fazla insanın hayatını kaybettiğini duyurdu.

Konsey, cuma günü Şam’ın çevre mahallelerinde 38 ve Hama kentinde 21 kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti. Cumartesi günü devam eden gösterilerde de en az 25 kişi öldü.

Arap Birliği pes etti

Arap Birliği’nin Suriye’deki gözlemci heyeti gelişmelerin ardından çalışmalarını dondurduğunu açıkladı. Gözlemcilerin ülkede bulunmasına rağmen devam eden şiddet olayları Arap Birliği ülkeleri arasında anlaşmazlığa neden olmuştu. Suriye’de devam eden şiddet olaylarında en çok kendilerinin etkilendiğini söyleyen Kürtler de dün Erbil’de toplandı. K. Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani Suriye Kürtlerinin konferansının açılışında “Siz neye karar verirseniz biz bunu destekleriz. Sizden tek istediğimiz birlik içinde hareket etmenizdir. Silah ve şiddetin zamanı geçti, kimsenin Kürt halkının varlığını inkar etme gibi bir lüksü yok” dedi.

Kaynak: milliyet.com.tr