Google+

Arama formu

Suriye'de flaş gelişme

Suriye yönetiminin, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 2 bin 130 sivil tutukluyu, bugün serbest bırakacağı öğrenildi.

Birkaç ayrı mekanda alıkonulan rehinelerle ilgili takas işlemi başladı

Türkiye ve Katar'ın arabulucuğuyla yürütülen çalışmalara katkı sağlamak için Şam'da bulunan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, muhalif grupların ellerinde tuttukları 48 İran vatandaşını serbest bırakacağını, Suriye yönetiminin de, 48 İran vatandaşına karşılık olarak, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 73'ü kadın 2 bin 130 sivil tutuklu Suriyeliyi serbest bırakacağını belirtti.

TAKAS İŞLEMİ BAŞLADI
Türkiye ve Katar’ın arabuluculuğuyla, Suriyeli muhaliflerin bir süredir ellerinde tuttukları 48 İran vatandaşına karşılık olarak, Suriye yönetiminin, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 2 bin 130 sivil tutuklunun, bu sabah serbest bırakılmasını öngören müzakerelerin sürdüğü ve birden fazla mekanda takas işleminin başladığı bildirildi.

Müzakerelerle ilgili AA muhabirinin sorularını cevaplayan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, ”Arkadaşlarımızın bir kısmı muhaliflerin yanında. Bizler de diğer esirlerin bırakılacağı alana doğru gidiyoruz. Burada İHH’nın kontrolünde bir operasyon merkezi kuruldu. Türkiye’nin ve Katar’ın arabuluculuğunda çalışmalar sürdürülüyor. Birkaç ayrı mekanda alıkonulan rehinelerle ilgili takas işlemi başladı” dedi.

Merkezi ABD’nin Virginia kentinde bulunan El Hurra Televizyonu muhabirliği yapan Filistin asıllı Beşşar Fehmi Kaddumi’nin durumuyla ilgili henüz net bir bilgiye ulaşamadıklarını belirten Yıldırım, Kaddumi’nin yerini tespit etmeye çalıştıklarını söyledi. Yıldırım, ”Bütün Suriyelilere ve dünyaya İHH olarak çağrıda bulunuyoruz. Kaddumi ile ilgili bilgisi olan bize ulaşsın” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet