Google+

Arama formu

Suriye’de tek parti dönemi sona erdi

Suriye’de hükümet, siyasi partilerin kurulmasına olanak veren yasayı dün kabul etti. Mart ayından bu yana Suriye’nin çeşitli kentlerinde sokağa çıkan hükümet karşıtı göstericilerin temel taleplerinden biri de çok partili bir siyasal düzenin kurulmasıydı.

Suriye’de devletin kontrolü altındaki SANA ajansının haberine göre, “kurulacak siyasi partiler anayasaya, demokratik ilkelere, yasalara bağlı ve özgürülük ile temel haklara saygılı” olacak. Yeni yasayla ilgili ayrıntılara yer verilen haberde, yasanın hükümetin reform programının bir parçası olduğu ve siyasi iktidarın değişmesinin yolunu açacağını ifade edildi.

AFP ise yasanın, din, aşiret bağı, bölge, meslek örgütü gibi temelleri olan ya da ırk, cinsiyet ya da renk ayrımı yapan partilerin kurulmasına izin vermediğini aktardı. Suriyeli olmayan partilerin kapatılmasının da yasanın bir parçası olduğu belirtilerek, yeni yasayla partilerin mali kaynakları, hak ve yükümlülüklerinin de düzenlendiği belirtildi.

Suriye’de iktidara geldiği 1963 darbesinden bu yana siyasi partilerin kurulmasını yasaklayan Baas partisi, ülkede yaklaşık 4,5 aydır devam eden, tek parti yönetiminin sona ermesini ve Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın gitmesini isteyen gösterilerin baskısı altında bulunuyor.

Kaynak: www.milliyet.com.tr