Suudi Arabistan 2018 yılında ilk defa turist vizesi vermeyi planlıyor

Suudi Arabistan 2018 yılında ilk defa turist vizesi vermeyi planlıyor. Suudi Arabistan’ın turizm geliri sadece Müslüman ülkelerden hac ibadetini yerine getirmek için ülkeyi ziyaret edenlere bağlıydı. Suudi Arabistan vizesi ise ülkeye iş yapmak, çalışmak amacıyla gelenler ve hac ziyaretini gerçekleştirmek isteyenlere veriliyordu. Prens Sultan bin Salman 2018’den itibaren iş gezisi amacıyla, hac ziyaretini gerçekleştirmek amacıyla ve ailesini ziyarete gelenler dışında verilen vizelerin ülkenin güzelliklerini görmek isteyenler için de verilmeye başlanacağını açıkladı. Bu sayede Suudi Arabistan, turist destinasyonu olmayı hedefliyor.

CNN Money’den Richard Quest'e konuşan Suudi Turizm ve Ulusal Miras Komisyonu BaşkanıPrens Sultan bin Salman, "Hedefler, bu ülkenin büyüklüğünü görmek isteyenler ve ülkeyi tam anlamıyla görmek isteyenler” diye açıkladı.

Prens Sultan bin Salman, Suudi Arabistan'ın petrole olan bağımlılığını azaltmaya çalışacaklarını ve 2018'de ilk turist vizelerinin hazırlanacağını belirtti.
Turist çekme, ülkenin petrole olan bağımlılığını azaltma planının merkezinde bulunuyor. CNN Money'de bildirildiği üzere Suudi Arabistan 2030 yılına kadar 30 milyon ziyaretçiyi hedefliyor; ülke ayrıca 2020 yılına kadar yıllık turizm gelirinin 47 milyar dolar düzeyinde olmasını hedefleniyor.

Bu amaçla, son birkaç ay içinde birkaç iddialı proje de açıklandı. Hedefe ulaşmak için turist çekecek yatırımlara başlandı. Kızıldeniz’in kumlu sahil şeridinin 160 kilometresine yakın bir alanda tatil köyleri inşasının gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bunun yanı sıra 2022 yılına kadar da Six Flags (Altı bayrak) tema parkı açılması planlanıyor.

Suudi Arabistan’ın Veliaht Prens’i Muhammed bin Salman, ülkenin potansiyelinin gelişeceğine vurgu yaparak “ılımlı-açık İslam” biçimine döneceğini açıkladı. Ekonomiden de sorumlu olan Veliaht Prens Muhammed bin Salman Suudi Arabistan'ın Mısır ve Ürdün sınırlarını genişletecek 500 milyar dolarlık bir metropol için planlarını da açıkladı.

Muhammed bin Salman, ülkedeki kadınların sürüş yasağını sona erdirmek gibi toplumsal reformları başlatmak için, aynı zamanda aşırılık ve yolsuzlukları önlemek için de söz verdi. Kadınlara yönelik sürüş yasağı, kadınların Suudi toplumunda neler yapabileceğine ilişkin diğer kısıtlamaların devam etmesine rağmen, nihayet eylül ayında kraliyet kararnamesiyle kaldırılmıştı. Turizm ve sosyal reform faaliyetlerinin yanı sıra Suudi Arabistan’ın turist çekmek için vaz geçmesi gereken kamu sinemalarının ve tiyatroların yasaklanması gibi bazı kısıtlamaları devam ediyor.

Ülkenin kendi içindeki kısıtlamalarının yanında Euromonitor'de kıdemli araştırma yöneticisi Nikola Kosutiç, "Suudi Arabistan uygun sıcaklığı, tarihi ve kültürel mirası, doğal güzelliği ve zengin deniz yaşamı için muazzam bir potansiyele sahiptir" şeklinde açıklama yaptı ve ekledi "Ancak çevresi güvenliğin her zaman sorun olduğu, siyasi olarak istikrarsız ülkelerle çevrili.”

Etiketler