Google+

Arama formu

Suudi Arabistan'da kadınlar araba kullanma hakkı kazandı

Suudi Arabistan, kadınlara yönelik politikasında değişikliğe giderek, kadınların otomobil kullanmasına izin verileceğini açıkladı. Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre Kral Selman bin Abdulaziz imzalı kararnameyle "kadınların araç sürmesi önündeki yasal engelin kaldırıldığı" belirtildi. Mevcut uygulamaya göre kadınlar, sadece yanlarında aile üyelerinden bir erkek olması durumunda araç kullanabiliyordu.

Kararnamede, kadınların araç kullanmalarının başta ekonomik hayata katılmaları gibi birçok fayda barındıracağı belirtilerek bu konuda yaşanan sorunların giderilmesine karar verildiği belirtildi.

Kararnamede, Üst Düzey Alimler Kurulu üyelerinin çoğunun onayının alındığı ve bu değişiklik yapıldıktan sonra dini konularda herhangi bir sorun yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınacağının da altı çiziliyor. İçişleri, Maliye, Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlıklarından 30 gün içinde çalışmalarını Bakanlar Kurulu'na sunmaları talep edildi.

Dünyada kadınların araç sürmesinin yasak olduğu tek ülke olan Suudi  Arabistan'da, Üst Düzey Alimler Kurulu tarafından "Kadınların araç sürmesi  haramdır" şeklinde verilen fetvadan dolayı yasal değişiklik yapılamıyordu. Ülkede kadınların araba sürme yasağını meşrulaştırmaya çalışan Suudi yetkililer, araba sürmenin kadınların yumurtalıklarına zarar verdiğini de ileri sürüyorlardı.

İlgili bakanlıkların yapacağı çalışmalar ve gerekli yasal  değişikliklerin tamamlanmasının ardından 23 Haziran 2018'den itibaren kadınların da ehliyet alarak araç kullanabileceği açıklandı. Suudi Arabistan kadınların sürücü ehliyeti alamadığı dünyadaki son ülke olarak tarihteki yerini aldı.