Google+

Arama formu

Suudi kadınlara "cuma günü direksiyon başına geçin" çağrısı

Dünyada kadınların otomobil kullanmalarına izin verilmeyen tek ülke olan Suudi Arabistan’da sosyal ağlar aracılığıyla kadınlara, bu hakkı elde etmeleri için cuma günü direksiyon başına geçmeleri çağrısı yapıldı.

Sosyalleşme sitesi Facebook sayfasında "Woman2drive" adı altında yürütülen kampanyanın organizatörleri, eylemlerinin kadınlara otomobil kullanma hakkı verilmesi için kraliyet kararnamesi yayınlanıncaya dek sürmesi gerektiğini belirterek, kadınları cuma günü direksiyon başına geçmeye davet ettiler.

Suudi Arabistan’da kadınların motorlu araç kullanmasını yasaklayan bir yasa olmamasına rağmen yetkililer, şeriat yasalarının katı bir şekilde uygulandığı ülkede daha önce verilmiş bir fetvaya dayanarak kadınlara bu hakkı vermiyor ve yasağın sürmesi için etkin ve muhafazakar din adamlarını yardıma çağırıyorlar.

Bu arada, internette erkeklere, direksiyon başına geçmeye cesaret eden kadınları "darp etmeleri" için çağrıda bulunan bir başka kampanya da başlatıldı.

Kırsal kesimde, kadınların bu yasağa pek uymadıkları Suudi Arabistan’ın özellikle büyük şehirlerinde kadınlar bir şoför tutmak zorunda kalıyor ya da maddi durumları iyi değilse ailelerinden bir erkeğin yardımına muhtaç kalıyorlar.

Arap dünyasını sarsan değişim dalgasından şimdiye dek etkilenmeyen Suudi Arabistan’da daha önce mart ayında reform için gösteri çağrısı yapılmış, ancak kimse bu çağrılara kulak asmamıştı.

Kaynak: www.milliyet.com.tr