Google+

Arama formu

Sydney’de rehine krizi

Sydney’de bir kafeteryayı basan kimliği belirsiz bir kişinin müşterileri rehin aldığı açıklandı. Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı ve Opera Binası’nın da şüpheli bir çanta nedeniyle tahliye edildiği bildirildi.

Polisin açıklamasına göre; Martin Place Caddesi'ndeki Lindt kafeye yerel saatle 09.45'te gelen saldırgan, içeride bulunanları rehin aldı. Kafeteryanın vitrinine, üzerinde Arapça yazılar bulunan bir bez parçası asıldı.

Sydney’de rehine krizi

Silahlı saldırganın, polisten IŞİD bayrağı istediği ifade edilirken, saldırının 11 Eylül sonrası ABD'de olduğu gibi Müslümanlara yönelik tepki getirmesinden korkan pek çok Avustralyalı Müslümanın, sosyal medyada toplu taşıma araçlarına binmekten çekindikleri belirtildi. Saldırganın İslam dinini temsil etmediğini söyleyerek Müslümanların endişelerini gidermek isteyen Avustralyalıların ise Twitter üzerinden #Illridewithyou (seni ben bırakayım) etiketiyle desteklerini gösterdikleri duyuruldu. Kısa sürede desteğin çığ gibi büyüdüğü kampanya, Twitter'da en çok konuşulan konular arasına girdi.

Sydney’de rehine krizi -1

Sayıları polis tarafından 30 civarında olarak bildirilen rehinelerden 5'inin kurtulmayı başardığı ve gergin bekleyişin halen devam ettiği belirtiliyor.

Sydney’de rehine krizi -2
(Deutsche Welle)