Google+

Arama formu

Tacikistan'da 18 yaşından küçüklere birçok yasak geliyor

Tacikistan’da parlamentoda onaylanarak Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’ın imzasına sunulan yasa ile 18 yaş altı çocukların içki içmesi, bayram günleri hariç camiye gitmesi, dini örgütlerde yer alması, ehliyet alması ve araba kullanması yasaklanıyor.

Geçen ay parlamentonun alt kanadında kabul edilerek onaylanmak üzere parlamentonun üst kanadına sevk edilen "Çocukların terbiyesi ve eğitiminde velilerin sorumluluğu yasası", burada da onaylandı.

Çocukların eğitimi ve terbiyesine yönelik velilerin sorumluluklarını düzenleyen yasa, çocuk terbiyesinde velilerin sorumluluğunu arttırıyor. Yasa, ebeveynlerin, çocuklarının eğitim almalarını, onların hak ve menfaatlerini korumayı düzenlemekle birlikte, 18 yaşın altındaki çocuklarına, topluma karşı girişim ve davranışlarını önlemesini, ahlaksızlık, tecavüz, ayrımcılık ve terör içerikli kitap ve filmleri izlemesi ve okumasını; içki içmesini, bayram günleri hariç camilere gitmesi ve dini örgütlerde yer almasını, ehliyet alma ve araç kullanmasını yasaklıyor.

Yasa ayrıca, ayrıca ilgili devlet kurumlarının izni olmadan çocukların yurtdışına eğitim amacıyla gönderilmesini ve ülkede yasadışı eğitim almasının engellemesini öngörüyor. Bunun yanı sıra velilerin, çocuklarını ağır işlerde çalıştırması yasaklanırken, çocukların okula değerli takı ve ziynetlerle gelmelerini, tarihi ve kültürel değerlere zarar vermelerini engellemeleri de yasa hükümleri içinde yer alıyor.
Yasa, Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’ın imzalaması ve basında yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

Kaynak: www.milliyet.com.tr