Google+

Arama formu

Mısır’da ordu ile göstericiler arasındaki çatışmalarda aralarında çocukların da olduğu 8 kişi öldü. Polis göstericilerin Tahrir Meydanı’ndaki çadırlarını yaktı. Çevre binalarda yangın çıktı.

Mısır’da polisin perşembe gecesi meclis binası önünde kamp kuran göstericilerin çadırlarını dağıtmak istemesiyle başlayan olaylar iyice büyüdü. Görgü tanıkları, çadırlarda kalan bir göstericinin meclis binasına kaçan topunu almak için içeri girdiğinde askerler tarafından dövüldüğünü iddia etti. Askerler ise, göstericilerin binayı işgal etmeye çalıştığını öne sürerek iddiaları reddetti. Çatılardan göstericilere taş atıldı, askerler havaya ateş açtı. Son iki günde Kahire’de 8 kişi öldü, 300 kişi yaralandı. Ölenler arasında 12 ve 14 yaşında iki çocuğun da olduğu öğrenildi.

Sokak ortasında dayak
Cumartesi günü Ulaştırma Bakanlığı’ndan dumanlar yükselirken bölgede birçok bina alev alev yandı. Yangın için iki taraf da birbirini suçladı. Ordu, hükümet binalarına giden sokaklara barikat kurdu. Tahrir Meydanı’ndaki çadırlar yakıldı, doktorlar çalışmalarının engellenmeye çalışıldığını iddia etti. Gazetecilerin kameraları parçalandı. İnsanlar sokak ortasında bayılana kadar dövüldü.

‘Sözlü şiddet bile yok’
Bölge tam bir savaş alanına dönerken, ülkenin yeni atanan başbakanı Kemal Ganzuri bir açıklama yaparak göstericilerin “karşı devrimci” olduğunu iddia etti. Yaşananlardan dolayı “çok üzgün” olduğunu sözlerine ekleyen Ganzuri gerçek mermi kullandığı iddialarını yalanlayarak “asker, değil mermi; sözlü şiddet bile kullanmıyor” diye konuştu. Ordu tarafından kurulan sivil danışma konseyi ise önerileri uygulanmazsa istifa edeceğini açıklayarak gösteriler sırasında gözaltına alınanların serbest bırakılmasını ve sorumluların cezalandırılmasını istedi.

‘Ordu özür dilesin’
Seçimlerin ilk turundan partisi galip çıkan Müslüman Kardeşler örgütü ise yaptığı açıklamada “Ordu özür dilemeli” dedi. Şubat ayında 30 yıllık Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesinin ardından ülkede 28 Kasım’da düzenlenen seçimler öncesinde Mısırlılar ordunun yönetimi tamamen sivillere devretmesi talebiyle gösteriler düzenlemiş, güvenlik güçleri ile çıkan çatışmalarda 42 kişi ölmüştü.

Kaynak: www.milliyet.com.tr