Google+

Arama formu

Tahrir ruhu kanlı döndü

Mısırlılar dün yine Tahrir Meydanı’nda toplandı. Ancak bu kez generallere “git” dediler. Olaylarda 1000 kişi yaralandı.

Mısır’da Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık diktatörlüğünü sonlandıran gösterilerin merkezi haline gelen Tahrir Meydanı’nda önceki gece çıkan ve dün de devam eden gösteriler sırasında kan döküldü. Önceki akşam Nil Nehri kenarında bulunan bir tiyatroda, Mısır’daki ayaklanmalarda hayatını kaybeden 10 kişinin anısına düzenlenen törene katılanlar polisle karşı karşıya geldi. Olayların büyümesiyle artan kalabalık devlet televizyonuna ve İçişleri Bakanlığı’na yürüdü. Bakanlık önünde polislerle çatışan göstericiler, ardından Tahrir Meydanı’na ulaştı. Yaklaşık 6 bin gösterici burada Mübarek’in ayaklanmalar sırasında yaşanan ölümlerin sorumlusu olarak yargılanması sürecinin hızlandırılmasını talep etti ve Mübarek’in istifası ile geçici başkanlığı devralan Yüksek Askeri Konsey’in başındaki Muhammed Hüseyin Tantavi aleyhine slogan attı. Polis göstericileri gözyaşartıcı gazla dağıtmaya çalışırken, bazı görgü tanıkları ateş de açıldığını iddia etti.

İki kişi öldü iddiası
Hastaneler yaralılarla doldu taştı, hafif yaralılar hastane önlerinde tedavi edildi. Çatışmaların ardından göstericiler talpeleri karşılanana kadar Tahrir Meydanı’nda oturma eylemi yapacaklarını açıkladılar. Bu açıklama üzerine meydandaki gösteri ve çatışmalar dün de devam etti. Mısır Sağlık Bakanlığı çatışmalar sırasında 1000 kişinin yaralandığını açıkladı. Anadolu Ajansı olaylar sırasında 2 kişinin öldüğüne dair haberler de geldiğini fakat bunların doğrulanamadığını kaydetti. 9 kişi de tutuklandı. Mısır’da Eylül ayında yapılacak başkanlık seçimleri adaylarından Muhammed el Baradey ise twitter sayfasında polisin “şeffaf” olmasını ve olayların “gerçekte” nasıl geliştiğini anlatmasını talep etti. Mısır’daki halk ayaklanması sonucunda, geçtiğimiz ocak ayında Hüsnü Mübarek istifa etmiş, yönetimi ordu devralmıştı.

Mübarek’in devrildiği meydan
Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan Tahrir Meydanı, tarihe Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık iktadarının devrildiği meydan olarak geçti. İlk defa 25 Ocak günü 50 bin göstericinin toplandığı meydanda, Mübarek’in gitmesi için slogan atan göstericilerin sayısı
1 Şubat’ta 1 milyonu buldu. Mübarek’in istifasını açıkladığı 11 Şubat tarihine kadar meydanda kamp kuran Mısırlılar, devrimin ardından demokrasi taleplerini dile getirmek için de yine zaman zaman Tahrir Meydanı’nı doldurmaya devam ediyorlar.

Kaynak: www.milliyet.com.tr