Google+

Arama formu

Taiji’deki yunus katliamıyla beslenen yunus parkı endüstrisi Türkiye'den bir belgesel ile protesto ediliyor

Japonya’nın Taiji kasabasındaki kıyı sularını her yıl kana boyayan büyük yunus avı sezonu tekrar başladı. İstanbul Bilgi Üniversitesi yüksek lisans mezunu Berivan Dural, yunus parklarına satılmak üzere binlerce yunusun ailelerinden koparıldığı bu kirli ticaret hakkında farkındalığı artırmak amacıyla bitirme projesi olarak çektiği “Onlar Aslında Gülümsemiyor” adlı belgeselini, Türkiye'de son yıllarda yunus parklarına karşı oluşan tepkilerin bir sembolü olarak Japonya Başkonsolosluğu'na gönderdi.
 
Japonya'nın Taiji kasabası açıklarında 45 yıldır yapılan, fakat son 5 yıldır dünya kamuoyunun gündemine oturan yunus avı dün başladı. Geçtiğimiz yıl Japonya ile ABD arasında diplomatik krize neden olan ve her yıl dünya çapında Japan Dolphins Day (JDD) ve Operation Infinite Patience eylemleriyle boykot edilen bu insanlık dışı yunus avı, bu yıl yine Türkiye'den tepki çekmeye devam ediyor.
 
Yunuslara Özgürlük Platformu, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) ve WWF Türkiye gibi sivil toplum kuruluşlarından görüş alarak yunus parklarının perde arkasını anlatan bir belgesel hazırlayan İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümü yüksek lisans mezunu Berivan Dural, YouTube'da yayınlanan (http://www.youtube.com/watch?v=-fYClJE0A2A) “Onlar Aslında Gülümsemiyor” adlı belgeselin bir kopyasını, kısa bir mektupla birlikte Türkiye'deki Japonya Başkonsolosluğu'na gönderdi.
 
Dünyanın dört bir yanında yunus avına karşı duran binlerce insanın katliamın sonlanması için ülkelerindeki Japon büyükelçiliklerine e-posta ve telefon yoluyla ulaştığını, yıl boyunca geniş çaplı eylemler düzenlediğini hatırlatan Dural, Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Keiji Fukuda'yı göreve çağırdı. “Taiji'deki katliamın tek gerekçesi, yunus parklarına gösteri ve terapi yunusu temin etmek. Yani asıl kazanç kapısı, her birini 300 bin dolara satın almaya hazır olan yunus parkı işletmecileri” diyen Dural, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“İşletmecilerin müşteri kitlesi ise, bu hayvanların yunus parklarına nasıl ve nereden geldiklerini sorgulamadan yunus gösterilerine bilet alarak, yunuslarla yüzme ve terapi programlarına katılarak bu kıyıma dolaylı yoldan, bilmeden ortak olan kitleler. Ben de hazırladığım belgeselde kamuoyundan gizlenen gerçekleri ortaya çıkararak farkındalığı artırmak ve yunus parklarına gitmemeleri için insanlara bir kez daha çağrıda bulunmak istedim. Japonya Başkonsolosluğu'nun sesimizi duyuracağına ve harekete geçeceğine inanıyorum. Bize düşen görev ise, çocuklarımızı ve öğrencilerimizi bu tesislere götürmemek.”

Siz ne yapabilirsiniz?

Yunuslara Özgürlük Platformu, konuyla ilgili daha fazla bilgi almak ve harekete geçmek isteyenleri http://www.yunuslaraozgurluk.com/the-cove-taijiden-yunus-parklarina adresine davet ediyor.

İlgili Kişi: Derya Özkan - Yunuslara Özgürlük Platformu - yunuslaraozgurluk@gmail.com
 
yunuslaraozgurluk.com
facebook.com/yunuslaraozgurluk
twitter.com/ozguryunuslar
youtube.com/ozguryunuslar
 
Berivan Dural
Onlar Aslında Gülümsemiyor / Yönetmen
berivandural@gmail.com
 

Taiji’deki yunus katliamıyla beslenen yunus parkı endüstrisi Türkiye'den bir belgesel ile protesto ediliyor
 
Taiji’deki yunus katliamıyla beslenen yunus parkı endüstrisi Türkiye'den bir belgesel ile protesto ediliyor-1