Google+

Arama formu

Taksim'de karanfilli anmaya polis müdahalesi

Taksim Dayanışma'nın çağrısıyla meydana giden binlerce kişi Gezi protestolarında hayatını kaybedenleri anmak üzere karanfilli eylem yaptı.

İstiklal Caddesi başta olmak üzere Taksim'e çıkan çeşitli güzergahlardan meydana ulaşan eylemciler, ''Her yer Taksim, her yer direniş'', ''Hükümet istifa'' sloganları atarken, polise de ''Sık bakalım sık bakalım biber gazı sık bakalım, kaskını çıkar copunu bırak delikanlı kim bakalım" çağrısında bulundular.

TSİ 19:00'da başlayan eylemde, Gezi protestoları sırasında hayatını kaybedenlerin isimleri okunduğunda ''burada'' sloganları atılırken, Ankara'da hafta boyunca süren ve polisin müdahale ettiği gösterilere göndermeyle ''Diren Ankara, Taksim seninle'' mesajı gönderildi.
Basın açıklamasının ardından küçük bir grup Gezi Parkı içine girerek karanfil bırakırken, BDP'li milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü parka girdiler.

Eylemin başlamasından yaklaşık 1 saat sonra polis, basın açıklamasının yapıldığını belirterek, göstericilere dağılmaları uyarısında bulundu.

TSİ 20:26 civarında polis eylemcileri çembere almaya başladı. Meydan gerildi. ''Her yer Taksim, her yer direniş' sloganları atıldı.

TSİ 20:34'te polis Taksim meydanında bulunan eylemcilere tazyikli su sıktı. Göstericiler polis müdahalesine yuhalamalar ve ''Direne
direne kazanacağız'' sloganlarıyla karşılık verdi.

Polisin müdahalesiyle kalabalık dağılırken, Taksim Meydanı'na girişlerde TOMA araçları konuşlandırıldı.

Polisin müdahalesi, meydan çevresindeki sokaklarda yaşayanlarca ''tencere ve tavalar'' birbirlerine vurularak protesto edildi.
Göstericiler, ''polise halkına ihanet etme'' sloganlarıyla müdahale etmemesi çağrısında bulundu.

TSİ 22:00'de Taksim Meydanı'na konuşlandırılan TOMA'lardan göstericilerin üzerine tazyikli su sıkılmaya başlandı.

Polis'in ara sokaklara biber gazı attığı; Cihangir ve Mis Sokak'ta da yoğun biber gazı olduğu aktarılıyor.

Polis ayrıca Taksim'de kalan kalabalığa "dağılın" uyarısı yapıyor; "aksi takdirde müdahale yapılacağını" söylüyor. Bu uyarının ardından polis tazyikli su sıkarak Taksim'de kalan göstericileri de dağıttı.

İstiklal Caddesi'nde TSİ 00:30'da göstericiler polis müdahalesinin ardından dağılıp yeniden toplanmaya başladılar.
'Kamu düzenini bozuyorlardı'

TSİ 00:00 civarında İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim Meydanı'nda toplanan grupların dağıtılmasına ilişkin, Anadolu Ajansı'na "Olayın karanfil bırakmanın ötesinde kamu düzenini bozacak noktaya gelmesi, Taksim'de akmakta olan rutin trafiğin bir saate yakın engellenmesi (…) dolayısıyla bu şekilde uygun müdahale yapılmıştır. Taksim Dayanışması'nın yaptığı çağrılar demokratik hakların kullanılmasının ötesinde kamu düzenini, trafik akışını bozmuştur. Bunlar yasal olarak suçtur." dedi.

Dikmen ve Kuğulu'da gazlı müdahale

Ankara'da Dikmen Caddesi ve Kuğulu Park ile Tunalı caddesi civarında toplananlara polis, gaz ve tazyikli suyla müdahale etti.

Dikmen'de barikatların kurulduğu, Tunalı'da ise müdahalenin TSİ 00:00'a kadar sürdüğü haberleri geliyor.
Dikmen'de polis müdahalesine çevre apartmanlarda bulunanlar da, tencere ve tavaları birbirine vurarak tepki gösterdi.

Kaynak : BBC Türkçe