Google+

Arama formu

Taksim'de polis gaz bombasıyla müdahale etti

İstanbul'da Taksim'deki Gezi Parkı'nda hafta başında başlayan gerginlik tırmanıyor. Türkiye'nin çeşitli kentlerindeki eylemler sabaha kadar devam etti. Polis sabah saatlerinde gruba gaz bombasıyla müdahale etti.

İstanbul'da Taksim Gezi Parkı'ndan ağaçların sökülmemesi için başlayan eylemler, polisin sert müdahalelerinin ardından Cuma günü hükümete karşı tepki fırtınasına dönüştü.

Gün boyunca on binlerce kişi Taksim'e çıkan yollardaki polis barikatlarını zorladıktan sonra, eylemler İstanbul'un ilçelerine ve diğer kentlere yayıldı.

İstanbul'da Taksim, Şişli ve Beşiktaş bölgesinden sonra en kitlesel eylemler Kadıköy'ün Altıyol semtinde ve Bağdat Caddesi'nde gerçekleşti.

Kalabalık bir grup ise D-100 karayolunu kapatarak, Boğaz Köprüsü'nü yürüyerek geçti. Polis gruba Beşiktaş'a yaklaştıkları sırada müdahale etti.

Kartal, Bakırköy, Halkalı ilçelerinde de "Hükümet istifa!" gösteriler düzenlendiği belirtiliyor.

Gazeteci Rengin Arslan'ın dile getirdiğine göre; Taksim civarındaki Sıraselviler Caddesi, İstiklal Caddesi, Galatasaray Lisesi, Tarlabaşı'nda ve Şişli-Taksim arasındaki bölgelerde polis göstericileri tazyikli su ve biber gazıyla durdurmak için yoğun çaba gösterdi.
Bu bölgelerde polis hâlâ bir araya gelen gruplara tazyikli su ve biber gazı sıkıyor.

En çok atılan sloganlar "Hükümet istifa!", "Faşizme karşı omuz omuza" ve "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!"
Rengin Arslan, 'kendiliğinden' hareket eden göstericilerin çok kararlı olduğunun altını çiziyor.

Sosyal medyada polisin nerelerde yoğunlaştığı, nöbetçi eczaneler, gönüllü sağlık görevlileri, hukuki yardım bulma yolları gibi konularda on binlerce mesaj paylaşılıyor.

Taksim, Şişli ve Gümüşsuyu hastaneleri yoğun

Sıraselviler Caddesi'nde bulunan BBC Dünya Servisi 'nden Zeynep Erdim'in belirttiğine göre, biber gazından ve tazyikli sudan etkilenenlerin yerini arkadakiler alıyor. Fenalaşanlar ise hastanelere taşınıyor.

Sadece Taksim İlkyardım Hastanesi'ne giden veya götürülen yaralıların sayısının 300'ü aştığı belirtiliyor. Bazılarının durumu ağır olan yaralıların sevk edildiği diğer hastaneler Şişli Etfah ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi. Biber gazından etkilenen göstericilerden bazıları da, Gümüşsuyu Askeri Hastanesi'nden destek aldı.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), ''Barışçıl göstericilere yönelik artan polis şiddeti ciddi yaralanmalara sebep oluyor. Aşırı güç kullanımı durdurulmalı'' uyarısında bulundu.

Her renkten protestocu

DİSK'e bağlı Sosyal-İş Sendikası İşyeri Temsilcisi Bilge Çoban dün akşam Taksim'deki manzarayı şöyle tarif ediyordu: "Galatasaray'dan meydana kadar adım atılacak yer yok. Ünlüsü, takım elbiselisi, taraftarı, işçisi, ara sokaklara kadar yayılmış durumda."

Çoban'ı ifadesiyle "polis Taksim Meydanı'na hapsolmuş durumda"ydı.

Göstericiler, atılan göz yaşartıcı gaz kapsüllerine "Gel, gel, gel!" diye karşılık veriyor ve şu slogan ağızlardan düşmüyordu: "Sık bakalım! Sık bakalım! Biber gazı sık bakalım! Çıkar maskeni, bırak copunu, delikanlı kim bakalım!"

CHP'li milletvekili Binnaz Toprak'ın polis tarafından darp edildiği öne sürülüyor.

Gösterinin başından bu yana eylemcilere destek vermek için parkta bulunan BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder de, omzuna isabet eden biber gazı kapsülü nedeniyle yaralandı. Hastaneye götürülen Önder tedavisinin ardından taburcu edildi.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaşadıklarını aktaran yüzlerce kişi, polisin müdahalesini "orantısız" olarak nitelerken, ''#direngeziparkı'' etiketiyle, eyleme destek mesajları yayılıyor.

Destek eylemleri

Taksim'e çıkmaya çalışan göstericilere destek eylemlerinin diğer kentlerdeki merkezleri Ankara'daki Kuğulu Park, İzmir'de Alsancak Vapuk İskelesi, Eskişehir'de Eti Park, İzmit'te İnsan Hakları Parkı, Adana'da Atatürk Parkı oldu.

Ankara'daki Kuğulu Park'ta bulunan Serkan Demirtaş, gün boyunca Kızılay'a yürümek isteyen göstericilerin polis tarafından dağıtılmasının ardından, yaklaşık bin kişilik bir grubun Tunalı Hilmi Caddesi'ni kapatarak barışçıl şekilde oturma eylemi yaptığını aktardı. Göstericiler, "Her yer Taksim, her yer direniş!" sloganı attı.

Birçok Avrupa kentinde de Cumartesi günü Taksim'deki göstericilerle dayanışma gösterisi çağrıları yapılıyor. Bir grup Londra'da saat 11.00'de Marble Arch'da buluşarak Hyde Park'ta toplanacak. Buradaki basın açıklamasının ardından, saat 15.00'te Trafalgar Meydanı'nda oturma eylemi başlatılacak. Eylemin gece boyunca sürmesi bekleniyor.

Kaynak : BBC Türkiye