Google+

Arama formu

‘Tanrı dağa çağırıyor’

Papa 16. Benediktus, dün Vatikan’daki San Pietro Meydanı’nda son kez Angelus duasını etti. Papa, “Tanrı beni dağa çıkmaya, çağırıyor” dedi

Gelecek perşembe günü görevden ayrılacak olan Papa 16. Benediktus, dün Vatikan’daki San Pietro Meydanı’nda son kez Angelus duasını yönetti. Her pazar yapılan Angelus duası için dün yaklaşık 200 bin kişi San Pietro Meydanı’nı doldurdu. Bu tarihi ana tanık olmak isteyen Katoliklerin Roma’ya akın etmesiyle Roma’ya uçak rezervasyonlarında geçen senenin aynı dönemine göre 5 kat artış yaşandı. Vatikan’da ve Roma’nın Vatikan yakınlarındaki bölgelerinde de olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.

Pencerede göründüğü anda coşkulu alkışlarla karşılanan Papa, son pazar duasından önce yaptığı konuşmada, “Tanrı beni dağa çıkmaya, kendimi her zamankinden daha fazla duaya ve meditasyona adamaya çağırıyor. Ama bu Kilise’yi terk etmek anlamına gelmiyor, yaşıma ve gücüme uygun şekilde Kilise’ye hizmet etmeye devam edeceğim. Dua, kendini dünyadan ve dünyevi çelişkilerden soyutlamak anlamına gelmiyor” dedi. Papa’nın konuşması zaman zaman alkışlar ve tezahüratlarla bölündü.

Yolsuzluklara karşı
Papa 16. Benediktus, görevi bırakmadan önceki son günlerinde yaptığı atamalarla Vatikan bankasındaki yolsuzlukları durdurmak istediği mesajı verdi. Papa, 11 Şubat’ta istifa kararını açıklamasından birkaç gün sonra, adı yolsuzluklarla anılan Vatikan bankası IOR’un başkanlığına Alman  Ernst Von Freyberg’i getirmişti.

Medyaya suçlama
Papa, geçen cuma günü de, Vatikan’daki iktidar savaşının baş aktörü olmakla suçlanan ve IOR’un da kontrolünü elinde tuttuğu iddia edilen Kardinal Tarcisio Bertone’nin sağ kolu Monsenyör Ettore Balestrero’yu Kolombiya’da bir göreve atadı. Vatikan bankasıyla ilgili yolsuzluk iddialarında adı geçen Balestrero’nun Kolombiya’ya atanmasının aslında Vatikan’dan uzaklaştırma anlamı taşıdığı yorumları yapılıyor.

İtalyan La Repubblica gazetesi, Vatikan’daki yolsuzluk iddialarını detaylandırdığı dosyasında Balestrero’nun, Bertone’den sonra Vatikan’ın finans işlerini kontrolünde tutan ikinci isim olduğunu yazmıştı. Öte yandan Vatikan, büyük sansasyon yaratan bu haberlere sert tepki verdi. Vatikan Sözcüsü Federico Lombardi, medyayı “dedikodu, yanlış bilgilendirme ve zaman zaman da iftirada bulunmakla” suçladı. Peder Lombardi, “Gerçeklere para, seks ve iktidar prizmasından bakanlar Kilise’yi de ancak böyle görebilirler. Sonuç olarak Kilise’yi ve üyelerini adaletsiz şekilde yansıtırlar” dedi. Suçlamaların odağındaki isim, Kardinal Bertone ise sessizliğini bozarak bu haberleri yapanları yeni Papa seçimini etkilemeye çalışmakla suçladı.

Kaynak: Milliyet / Övgü Pınar