Google+

Arama formu

T.C Batum Başkonsolosluğu'ndan önemli duyuru

T.C Batum Başkonsolosluğu, 1 Eylül 2014 tarihinden itibaren tüm yabancı ülke vatandaşlarının 180 gün içerisinde en fazla 90 gün Gürcistan’da kalabileceklerine yönelik duyuruda bulundu.
 
T.C Batum Başkonsolosluğu tarafından yapılan açıklamada şu bilgilendirmelere yer verildi:
 
Gürcistan’da 1 Eylül 2014 tarihinde yürürlüğe girecek olan “Yabancılar ve Uyruksuz Kişilerin Statüsü Hakkında Yasa” çerçevesinde, vizeye tabi olsun veya olmasın tüm yabancı ülke vatandaşları Gürcistan’da 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalabileceklerdir.

Söz konusu 90 günlük süre, ülkeye ilk giriş tarihinde başlayacak ve 180 gün içerisinde bir veya birden fazla girişte geçirilen tüm kalış sürelerinin toplanması suretiyle hesaplanacaktır. Yeni yasaya göre, ülkede 180 gün içerisinde 90 günden fazla kalan yabancılara çeşitli cezai müeyyideler uygulanacaktır. Bu çerçevede, süre aşımında bulunanların kendi rızalarıyla Gürcistan’dan çıkış yapmaları durumunda, 3 aya kadarki süre aşımlarında 180 Gürcü Larisi (yaklaşık 225 TL), 3 aydan fazla süre aşımlarında ise 360 Gürcü Larisi (yaklaşık 450 TL) para cezası uygulanacaktır. Süre aşımında bulunanların Gürcü makamları tarafından tespit edilerek sınır dışı edilmesi halinde ise söz konusu kişilere 2 ila 5 yıl arasında Gürcistan’a giriş yasağı konulabilecektir.

Türkiye ile Gürcistan arasında 31 Mayıs 2011 tarihinde imzalanan vize protokolü uyarınca, Türk vatandaşları Gürcistan’a vizesiz olarak ve sadece nüfus cüzdanı ile girebilmekte ve her girişte en fazla 90 gün kalabilmektedir. Türk vatandaşları, yeni uygulama uyarınca 1 Eylül 2014 tarihinden itibaren de vizesiz olarak ve nüfus cüzdanı ile Gürcistan’a girebilecekler ancak artık ilk girişten itibaren 180 gün içinde en fazla 90 gün Gürcistan’da kalabileceklerdir.
 
(turizmhaberleri.com)