Google+

Arama formu

Temizlikçiler greve gitti, ordu harekete geçti!

İspanya’nın özerk bölgelerinden Endülüs’ün Granada (Gırnata) şehrinde temizlik işçilerinin greve gitmesi sonucu bin 700 ton çöp sokakta kaldı.

Granada’nın temizliğini üstlenen Inagra şirketi ile işçi sendikasının maaşlar ve çalışma saatleri konusunda anlaşamadığından 10 gündür şehrin çöpü minimum seviyede toplanıyor.

Inagra temsilcileri ile sendika üyeleri arasında dün gece yarısına kadar süren pazarlıkta herhangi bir anlaşmaya varılamaması üzerine temizlik çalışanları grevi devam ettirme kararı aldı. Inagra temizlik şirketinin, çalışanlarının maaşlarını dondurma ve yüzde 5 düşürme kararının yanısıra haftalık çalışma saatlerini de 37,5 saate çıkarmaya çalışması çöp krizini doğurmuştu.

Bu durum karşısında ne yapacağını bilemeyen Granada Belediye Başkanı José Torres Hurtado ise orduyu göreve çağırabileceğini söyledi.

Başkan Hurtado, grevin devam etmesi halinde, İspanyol ordusu bünyesinde oluşturulan Acil Durumlar Askeri Birliği’ni (Unidad Militar de Emergencias) şehrin temizliği için kullanabileceğini açıkladı. Halk Partili (PP) Jose Torres Hurtado, muhalefetin tepkisini çeken açıklamasında herhangi bir tarih vermekten kaçındı.

Çöplerin ortalıkta kalması, temizlik sorunu dışında yangın tehlikesini de artırdı. Granada İtfaiyesi dün en az altı konteynerde çıkan yangına müdahale etmek zorunda kaldı.

Öte yandan Granada Turizm ve Otel Şirketleri Federasyonu da bir açıklama yaparak, grevin turizme zarar vermeye başladığını ve sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını talep etti. Birikmiş çöplerin Granada’nın turizm imajına zarar verdiği belirten federasyon, bazı turistlerin rezervasyonlarını iptal ettiği bilgisini verdi.

Kaynak: Milliyet