Google+

Arama formu

THY'nin 14 Bin Çalışanı Grev Yapacak

24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanınca, sendikanın planladığı grev başlatılıyor. Hava-İş Sendikası, THY ile yürütülen 24.Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşı sağlanamadığı için 14 bin üyesiyle grev yapacak.

THY A.O Genel Müdürlüğü ve Bağlı İşyerleri İşletmesi ile yürütülen 24.Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanmış, yasa uyarınca resmi arabulucu safhasına geçilmiş, resmi arabulucu safhasında da sonuca ulaşılamamış ve Toplu İş Sözleşmesi bağıtlanamamıştı. Bu gelişmelerin üzerine greve çıkma kararı alan Hava-İş Sendikası bu gece yarısından sonra greve çıkacak.

GREV NASIL GERÇEKLEŞECEK?

Bu gece yarısından sonra saat 03.00’da fiilen başlayacak olan grevde Türk Hava Yolları ve bağlı işyerlerinde çalışan 14 bin işçi iş bırakacak. İlk olarak, THY ilgili işyerlerinin önüne saat 03.00’da Hava-İş’in resmi “Bu İşyerinde Grev Var” pankartı asılacak ve resmi grev gözcüleri göreve başlayacak. Normal çalışanlar grev saat 03.00’da lokalde fiilen başlamış olacağından 08.30’da işlerine gelmeyecek ve greve katılacaklar. 14 Mayıs’ta göreve başlayacak vardiyalı personel ise gece vardiyasında 15 Mayıs saat 03.00 lokalde görevlerinden ve işyerinden ayrılacak ve greve katılacak. 15 Mayıs sabah vardiyası işe gelmeyecek greve katılmış olacak. 15 Mayıs saat 03.00 lokal sonrasında da yıllık izin ve raporda olanlar bu izin ve raporlarının bitiminde greve başlayacak.