Google+

Arama formu

Tiananmen Katliamı’nın yıldönümünde Çin hükümeti sosyal medya ve basına sansür uyguladı

Çin’in, Tiananmen Katliamı’nın 25. yıldönümünde hem sokakta hem de basında yoğun sansür uyguladığı bildirildi. Yetkililer, ülkedeki yabancı gazetecileri Tiananmen ile ilgili haber yapmamaları konusunda uyarırken, haber yapanların vizelerinin iptal edileceğini belirtti. Tiananmen Meydanı da çok sayıda asker ve polis yerleştirildiği belirtildi.

Tiananmen olaylarında hayatını kaybedenlerin akrabalarına, yakınlarının mezarlarını ziyaret etmeleri için izin verildi. Ancak bu da polis kontrolünde gerçekleşti. “Tiananmen”, “öğrenci hareketi”, “25. Yıldönümü”, “4 Haziran” kelimeleri Twitter’dan kaldırıldı. Ayrıca “Bugün”, “Hatırla”, “Unutma”, “ulusal hafıza kaybı günü” gibi kelimelerin de kullanımının yasaklandığı açıklandı. 1989 senesi de Çin’in Wikipedia’sı sayılabilecek Baike internet sitesinden tamamen silindi.

Tüm bu engellemelere karşın Hong Kong’da on binlerce kişinin meydanları doldurduğu bildirildi. Ölenlerin anısına mum yakan göstericilerin eylemi şimdiye kadarki en geniş katılımlı Tiananmen anma töreni oldu.

(Radikal)