Google+

Arama formu

Timoşenko’ya cinayet suçlaması

Ukrayna’da hapisteki eski Başbakan Yulya Timoşenko, 16 yıl önce rakip bir işadamını öldürtmekle suçlandı. Muhalif lider ömür boyu hapse çarptırılabilir

Ukrayna’nın görevini kötüye kullanmak suçuyla 7 yıl hapis cezası alan lideri Yulya Timoşenko şimdi de cinayet suçlamasıyla karşı karşıya. Ülkenin başsavcısı Viktor Pshonka, Timoşenko’yu 16 yıl önce rakip bir işadamının öldürülmesi emriyle itham etti. Konuyla ilgili bilgilendirmenin cuma günü yapılmasının ardından dava Timoşenko’ya yöneltilen ikinci büyük suçlama oldu.

Buna göre Timoşenko eski başbakan Pavlo Lazarenko ile 2.8 milyon dolarlık bir kazanç için eski politikacı ve enerji piyasasında önemli söz sahibi olan işadamı Yevhen Shcherban’ın infaz edilmesi emrini verdi. 1996 yılında uçağa bineceği sırada 3 silahlı kişi tarafından kurşuna dizilen Shcherban’ın ölürken yanında bulunan oğlu yaralanmasına rağmen özel araçlarının arkasına sığınarak kurtulmuş cinayet vaktinde “politik” olarak adlandırılmıştı.

Interfax haber ajansına konuşan savcı Pshonka, Timoşenko’nun suçlu bulunması durumunda hayat boyu hapis cezası alabileceğini belirtti.

Sağlığı kritik
Savcı verdiği demeçte “Yapılan ilk soruşturmada Timoşenko’nun bu emri verdiği görülüyor. Bugün bu şüpheler kendisine de sorulacak” diye konuştu. 2011’de vergi kaçırma yüzünden halen cezaevinde bulunan Timoşenko ve Batılı hükümetler Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in cadı avı başlattığını savunuyor. Daha önce açlık grevine de başlayan Timoşenko’nun ise şiddetli sırt ağrılarıyla birlikte durumunun kritik düzeye geldiği belirtildi.

Kaynak: Milliyet