Google+

Arama formu

Timur Özkan'ın gezi izlenimlerinin yer aldığı kitaplar okurlarıyla buluştu

KITADAN KITAYA - TİMUR ÖZKAN
 

Timur Özkan'ın gezi izlenimlerinin yer aldığı kitaplar okurlarıyla buluştu

Şimdiye kadar Türkiye’nin tamamına yakın kısmı ile 7 kıtada, 150 civarında ülkenin 500’e yakın kentini gezen ve de dokuzu gezi, üçü araştırma olmak üzere 12 kitap yazan, 11 gezi kitabının da editörlüğünü yapan Timur Özkan’ın çoğunluğu son bir yıl içinde yaptığı gezilere ait izlenimlerinin yer aldığı kitap üç bölümden oluşuyor. Dünyadan gezi yazılarına ayrılan ilk bölümde Bahamalardan İtalya’nın Amalfi Kıyısı’na, Afrika’nın pek tanınmayan kentlerinden Avustralya’nın Sydney kentine kadar birçok gezi yazısı yer alıyor. Aralarında Büyük Atatürk Yolu, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Türkiye gibi tematik başlıkların da yar aldığı Türkiye’den gezi yazılarına ayrılan ikinci bölümü, uzaya yapılan keşif veya turizm amaçlı tüm yolculukların özetlendiği son bölüm izliyor.

KALİNİNGRAD’DAN KAMÇATKA’YA RUSYA - TİMUR ÖZKAN
 

Timur Özkan'ın gezi izlenimlerinin yer aldığı kitaplar okurlarıyla buluştu-1

Rusya’ya vize kalktı, artık bir aya kadar turistik girişler vizesiz… Öte yandan uçak seferleri arttı, yerel havayollarıyla Rusya’nın hemen her kentine ve Türk Hava Yollarıyla Rusya’nın büyük kentlerine kolaylıkla uçmak mümkün. 1990’dan başlayarak 36 kez Rusya’ya giden ve bugüne kadar kadim kuzey komşumuzun 30’dan fazla kentini gezen deneyimli gezgin ve gezi yazarı Timur Özkan’ın izlenimleri ve gezmek, çalışmak, okumak amacıyla Rusya’ya gideceklere tavsiyeleri bu kitapta... (Arka kapaktan)
 
İki bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde; Rusya’nın tarihinden atasözlerine, Rus Edebiyatı’nın, sinemasının, resim sanatının seçkin örneklerden gezginleri ilgilendiren ulaşım, vize vb. konulara kadar çeşitli bilgilere yer veriliyor. İkinci bölümde ise; Türkçe’deki Edirne’den Ardahan’a ifadesine benzer bir ifadeyle Kaliningrad’dan Kamçatka’ya Rusya’nın hemen her yöresinden gezi izlenimleri meraklılarını bekliyor.
 
İletişim: ozkantimur@yahoo.com