Google+

Arama formu

"Travel Turkey İzmir 2011" 20 bin ziyaretçi bekliyor

19 ülkeden 600'ün üzerinde katılımcısı bulunan fuarın açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile AB Bakanı Egemen Bağış katıldı

"Travel Turkey İzmir 2011", Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın katıldığı törenle 5. kez açıldı. 19 ülkeden 600'ün üzerinde katılımcısı bulunan ve 20 bin ziyaretçinin gelmesi beklenen fuar, 11 Aralık gününe kadar Kültürpark Fuar Alanı'nda gezilebilecek.

İZFAŞ, TÜRSAB, Hannover-Messe International İstanbul işbirliğiyle hayata geçirilen fuarda Kütahya partner il, Hollanda partner ülke, Yunanistan ise onur konuğu olarak yer alıyor. "Travel Turkey İzmir 2011"e Çin, Endonezya, Fransa ve Slovenya ilk kez katıldı. 50'den fazla ilin yanı sıra 19 ülkenin katılımcı olarak yer aldığı fuara 11 ülkeden de satın alma heyeti geldi.

"BÜYÜK HAMLE"
Fuarın açılışında konuşan Bakan Günay, kriz yıllarında turizm sektöründe küçülmeye rağmen Türkiye'nin turizmde büyük bir hamle içinde olduğunu belirterek, "2011'de 30 milyon turist rakamını geçerek, 25 milyar doların üzerinde gelir elde etmiş olacağız. Travel Turkey'in geldiği aşamayı görmekten memnunum. Turizm, aynı zamanda istihdam, kalkınma, barış ve kardeşlik projesidir. Travel Turkey, bu projeye önemli katkı koyacaktır. Bu, İzmir merkezli bir Türkiye fuarıdır" dedi. 2011'de en çok turist artışının İzmir'de yaşandığını ancak bunu yeterli görmediklerini söyleyen Günay, "İzmir'in rakamları çok küçük. Bunu milyonlarla ifade edilecek bir biçimde artırmamız gerekiyor. Bu yöndeki çalışmalarımız devam edecek. Türkiye'nin en büyük kongre merkezini Kaşadası'nda hizmete açarak kongre turizm potansiyelini harekete geçireceğiz" dedi.

Günay, "İzmir için EXPO konusunda ne yapmamız gerekiyorsa onu yapıyoruz. İnciraltı planlaması konusunda hem mülk sahiplerini hem doğayı koruma anlamında bir planlamayı büyük bir hassasiyetle sürdürüyoruz. Çeşme Altınkum ve Ayasaranda planlarını yaptık. Onayladım. Bunların da İzmir turizminin gelişmesine katkı koymasını diliyorum. Dünyadaki krize rağmen Türk turizmi son 3 yıldır büyümesini sürdürüyor. İzmir de bu büyümeye katkı koyuyor.
Hedefimiz 2012'de de bu büyümenin devam etmesi. Ancak, dünyadaki krizi dikkate alarak, gelecek stratejimizi belirlemek için ay sonunda Antalya'da geniş katılımlı bir toplantı yapacağız. İzmir'in, Türkiye'nin yeni turizm hamlesinde önemli bir kalkınma merkezi, yeni gelişme bölgesi olacağına inanıyorum. Bu konudaki çalışmalarımız devam edecek" dedi.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, "Travel Turkey kendini ispat etti. Bu fuar İzmir'in, Ege'nin Türkiye'nindir. Travel Turkey, artık kabına sığmıyor. Bakan Ertuğrul Günay ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'ndan yer sorununu çözmelerini istiyoruz" dedi. Günay ve Kocaoğlu çözüm için söz verdi. İTO Başkanı Başkanı Ekrem Demirtaş ise kentin turizmde önemli atılımlar gösterdiğini belirterek, "2014'te kongre turizminde büyük bir atılım yılımız olacak. EXPO 2020'de kentimizin tanıtımında, turizmini gelişmesinde büyük iş görecek. Egeli turizm sektörü temsilcileri fuara yeteri kadar ilgi göstermedi. TÜRSAB bunlara rağmen çok büyük iş yaptı. İzmir'in hedefinde her çeşit turizm var. Ancak kruvaziyer turizmine özel bir önem veriyor. Önümüzdeki yıl yapılacak fuarda yer sorununun kalmaması halinde kruvaziyer holünün de fuara eklenmesini umut ediyoruz" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise yeni fuar alanında 10-15 gün içinde tapu sorununun çözüleceğini belirterek, kamulaştırmanın bittiğini, şartnamenin de hazırladığını kaydetti. Tapuda bulunamayan bir kişi dolayısıyla ilana çıktıklarını 10-15 gün içinde bu sorunu da çözüp hemen ihaleye çıkacaklarını vurgulayan Kocaoğlu, "İhale prosedüründe bir aksaklıkla karşılaşmaz ve işi yapacak bir müteahhit konusunda şansımız yaver giderse yeni fuar alanını 2014 başlarında tamamlayacağız. Böylece fuar alanı 5-6 misli büyüyecek. Öte yandan şu an bulunduğumuz alanda Türkiye'nin en büyük kongre merkezi ve sergi sarayını hayata geçireceğiz" dedi. Kocaoğlu, açılışa katılan Günay ve Bağış başta olmak üzere tüm konukları, İzmir'in EXPO 2020 adaylığına canhıraş biçimde destek vermeye çağırdı. Vali Cahit Kıraç da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre kente gelen turist sayısında yüzde 22 artış yaşandığına dikkat çekti. Valilik olarak kentteki tarihi turistik mekanların restorasyonuna büyük katkı sağladıklarını söyledi. Vali Kıraç ayrıca fuarın İzmir'in EXPO 2020 adaylığına güç verdiğini dile getirdi.

Katılan ülkeler
Fuara, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Çin, Endonezya, Fransa, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, İngiltere, KKTC, Karadağ, Kosova, Malezya, Slovenya, Tunus, Türkiye, Ürdün, Yunanistan ve Yunan adalarından Samos, Midilli, Mykonos, Kos ve Sakız katılıyor.

Kaynak: www.yeniasir.com.tr