Google+

Arama formu

TTB: Polis vahşice gaz kullanıyor

Gün içerisinde devam eden eylemlere polis müdahale etmeye devam ediyor. Türkiye Tabibler Birliğinden yapılan açıklamada polis sert bir dilde eleştirilerek 'Vahşiçe Gaz Kullanılıyor' ifadesine yer verildi.

Konuyula ilgili son haberler şöyle : 

** Polis, İstiklal Caddesi'nde oturma eylemi yapan Sosyalist Feminist Kolektif üyesi bir grup kadına biber gazıyla müdahale etti.

** "Dün akşamdan itibaren Osmanbey'deki Ramada Otel'de yaralılara müdahale eden doktorlar polisler tarafından kelepçelenerek gözaltına alındı." - Hürriyet.com.tr (Fotoğraf: Elvan EZBER / DHA)

Öte yandan, Türk Tabipler Birliği (TTB) Türkiye kamuoyu ve uluslararası tabipler birliklerine de seslenen yazılı açıklamasında, güvenlik güçlerinin protestoları bastırmak için "vahşice kimyasal gaz'' kullandığını belirterek, sadece bir hafta içinde 11 bin kişinin gazdan etkilendiğini duyurdu.

Birliğin açıklamasında, Cumartesi gecesi polisin müdahalesi sonrasında 788 kişinin yaralandığı belirtilerek "Bu veriler gaz bombalarının insanları hedef alarak ateşlendiğini düşündürmektedir. Bunların önemli bir kısmı ölümcül olabilecek baş, yüz, göğüs, karın bölgesine yapılmıştır. Yaralanmaların yüzde 20'si açık yara ve kırıktır." denildi.

Açıklamada, yaralananların sadece yüzde beşinin hastanelere başvurduğu, bunda "fişlenme" korkusunun da etkisi olduğu savunuldu.

TTB, İstanbul'da gönüllü sağlık hizmeti veren bir hekim ve bir tıp öğrencisinin gözaltına alınmasıyla ilgili olarak da "Türkiye bu cadı avını hak etmemektedir" dedi.
 

** BBC Türkçe editörü Murat Nişancıoğlu, TSİ 15:30 itibariyle İstiklal Caddesi'nden gözlemlerini aktarıyor:

''Sıraselviler'de Gezi eylemcileri küçük gruplar halinde dolaşıyor, duvar diplerinde bekleşiyor. Meydana yakın bir yerde bir Toma bekliyor. Bazı sokaklar polis tarafindan tutulmuş. Hareket etmek zor. İstiklal caddesi bir Pazar gunu icin çok boş. Dükkanların çoğu kapalı..

Meydana girişler polis tarafindan tutulmuş. Gezi Parkı'nda ise eylemin izleri silinmiş durumda. Şimdi ağacların altında polisler ve belediye işçileri dinleniyor.''

** Taksim Dayanışması tarafından yeni bir basın açıklaması yapıldı. “Söyleyecek söz bulamıyoruz, ülkemizin bunu hak etmediğini biliyoruz!” başlıklı açıklamada, ‘bugün saat 16.00’da olaylarda hayatını kaybeden yurttaşlar için Taksim Meydanında bir anma töreni düzenleneceği’ belirtildi.

Açıklamada İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun açıklamalarının aksine hastanelerde başvuran 150 civarında yaralı olduğu belirtildi.

Taksim Dayanışması’nın açıklamasında ortadaki krizin nasıl sonlanabileceğiyle ilgili de şu ifadelere yer verildi:

''20 gündür yaşanan bu halk tepkisini ancak bu tepkiye yol açanların atacağı somut adımlar durdurabilir. Gezi parkında ağaçlardan başlayarak yurttaşların hayatına müdahaleye dönüşen bu saldırgan tutumdan geri dönüş yine Gezi Parkından başlayarak yurttaşların yaşamına müdahale edilemeyeceğine dair net tutumlarla hayata geçebilir.''

 

 Kaynak : BBC Türkçe