Google+

Arama formu

"Tunus ekonomisi çok kötü"

Tunus Başbakanı Beji Caid Essebsi, birçok fabrikanın faaliyetinin durmasına yol açan oturma eylemleri ve grevler nedeniyle ülkenin ekonomik durumunun çok kötü olduğunu söyledi.

Başbakan Essebsi, ’Ekonomik durum çok kötü. Oturma eylemleri ve tekrarlanan grevler ülke için önem taşıyan birçok fabrikanın faaliyetinin durmasına neden oldu" dedi.

23 Ekim’de yapılacak seçimlerden önce siyasi reformlara öncülük etmekle sorumlu Yüksek Kurum’da konuşan Başbakan, Gabes’teki kimya kompleksini örnek göstererek, buradaki faaliyetlerin toplumsal hareketler nedeniyle haftalardır aksadığını belirtti ve "Her kapalı günün kaybı 3 milyar dinar (yaklaşık 1,5 milyar dolar)" ifadesini kullandı.

Tunus Kimya Grubundan yapılan açıklamada da Gafsa Fosfat Şirketi dahil, grubun tamamının günlük kaybının 5 milyar dinar (yaklaşık 3,5 milyar dolar) olduğu belirtildi.

Başbakan, Enfidha’daki çimento üretimi ile Tunus gazının yüzde 66’sını üreten British Gas’daki aksamalara da işaret ederek, bunların ekonomiye olumsuz etkileri bulunduğunu kaydetti.

Kaynak: www.milliyet.com.tr