Google+

Arama formu

Turizm sektörüne Suriyeli işçi yasağı

Hükümet, Türkiye’de yaşayan ve geçici kimlik vermeyi planladığı Suriyelilerle ilgili olarak "çalışma kriterlerini" belirledi. Hazırlanan Bakanlar Kurulu kararı, yayınlanarak yürürlüğe girecek.

Kararnameye belirlenen alanlarda Suriyeli işçi çalıştırmaya yüzde 10 barajı konarken, turizm bölgelerinde ise çalışma yasağı getirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırladığı taslak, hükümetin daha önce yasalaştırdığı göç ve göçmen yasası esaslarına göre hayata geçirilecek. Bakan Faruk Çelik, bu düzenlemenin kesinlikle Türk vatandaşlarının iş gücünün değerlendirilmesine engel oluşturmayacağını savunarak, buna ilişkin mekanizmaları oluşturduklarını ifade etti.

Çelik, Hürriyet’e, hazırladıkları düzenlemeyle ilgili şunları anlattı: “Suriyelilerin hangi koşullarda ve nerelerde çalışacağına ilişkin hazırlıklarımızı tamamladık. Sınırları belirledik. Şu anda ülkemizde 1 milyon 600 bin Suriyeli yaşıyor. Şunun iyi bilinmesi gerekir. Mevcut kendi iş gücümüzün değerlendirilmemesi ve işsiz kalmaları gibi bir sorun yaşanmayacak. Bu konuda çok ince hesap yapıyoruz. Zaten şu anda Suriyeliler kaçak olarak çalışıyor. Biz hem kayıt altına alacağız, hem denetleyeceğiz."

(Tourexpi)