Google+

Arama formu

Turizmciler 'vizesiz Avrupa' hayalini değerlendirdi

Habertürk'ten Ünsal Ereke'nin haberine göre Türk turizmciler Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ‘vizesiz Avrupa için 16 Aralık’ı bekleyin’ açıklaması üzerine son derece umutlandı. Yıllık 100 milyon Euro’ya yakın vize harcaması yapan ve ortalama her bir vize için 22 belge toplayan Türk tatilcilerin, AB’ye olan seyahatlerini ikiye katlayacağı tahmin ediliyor.

AB ile başlatılacak vize müzakereleri sonrasında 3 yıl sonra için vizesiz bir AB hayaliyle ilgili turizmciler, aynı zamanda 120 Euro’luk vize ücretinin alınmaması ve giden sayısındaki artış nedeniyle Avrupa turlarının şimdiki fiyatlarının yaklaşık yüzde 25 azalacağı görüşünde.
 
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, “Vizeler kaldırılırsa 6 milyon olan yurtdışına çıkan Türk sayısının 3 yıl gibi kısa bir süre içerisinde 12 milyona kadar çıkacağını öngörüyoruz” diye konuştu.  Ulusoy, bunun yanı sıra seyahat acentelerinin de maliyetlerini önceden belirleyerek daha uygun fiyata seyahat etme konusunda avantaj sağlayacaklarını ifade etti. Daha önceleri Türklerin iş ve aş aramak için Avrupa ülkelerine gittiklerini belirten Ulusoy, “Artık Türkler için İstanbul’a 2 saat uzaklıktaki Kars neyse, Viyana da aynı şekilde. Onların bizden gidecek müşteriye ve genç nüfusa ihtiyaçları var” ifadelerini kullandı.

Turizm Güncel