Google+

Arama formu

'Türkiye aşırı İslam'a yöneliyor'

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’a İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilen 10 ay hapis cezası Avrupa basınında geniş yer buldu.

İstanbul 19'uncu Sulh Ceza Mahkemesi, sanık Fazıl Say'ın Twitter üzerinden paylaştığı bir yazıyı, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 216/3. maddesinde öngörülen, ''Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır'' hükmü çerçevesinde değerlendirmiş ve 10 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Mahkeme heyeti, Fazıl Say'ın sabıkasız oluşunu dikkate alarak, cezayı 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla geri bırakmıştı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın sözcüsü mahkeme kararının kaygı verici olduğunu söyledi. Sözcü, “Türkiye'nin ifade özgürlüğünü dikkate alması önemlidir” dedi.

Alman Yeşiller Partisi eş başkanları Claudia Roth ve Cem Özdemir de konuyla ilgili bir açıklama yayınladılar. Açıklamada, “Fazıl Say'ın bazı görüşleri Türkiye'ye uymasa da bu görüşlerin demokratk ilkeler çerçevesinde dile getirilmesi, ifade hürriyeti kapsamında güvence altında olmalıdır” denildi.

Alman Sol Parti'nin Federal Meclis milletvekili Sevim Dağdelen mahkemenin aldığı kararı skandal olarak niteledi.

'TÜRKİYE GİDEREK AŞIRI İSLAM'A YÖNELİYOR'

Fransa, Almanya, İsviçre gazete, dergi ve internet haber portalları da,  ‘dünyanın önde gelen piyanisti ülkesinde hapis cezasına çarptırıldı’ başlığıyla duyurdu.

Avrupa basınında Türkiye hakkında çıkan olumsuz haberlere okuyucular da okuyucu mektuplarıyla sert tepki gösterdi. Çoğu Avrupalı okuyucu ‘ ifade özgürlüğü olmayan Türkiye için AB ne zaman devreye girecek, merakla bekliyoruz’, ‘ Türkiye giderek aşırı İslam’a yöneliyor’ ve ‘ Fazıl Say’ı Almanya’ya davet etmek isterdim maalesef Almanya’da aşırı İslam çizgisinde burada yaşayan Müslümanlar Fazıl Say’a rahat vermez’ diye yorum yaptılar.

Birçok gazete Fazıl Say’ın Almanya turnesinde olduğunu büyük ihtimalle Japonya’ya yerleşmeyi düşündüğünü yazdı.

Fransız gazeteleri Le Figaro, Dernieres de Nouvelles D’Alsace, Alman gazete ve internet portalleri ‘Die Welt’, ‘Der Tagesspiegel’, ‘Politically In Correct’ ünlü piyanist Fazıl Say’ın hapis cezasına geniş yer verdi.

 © Deutsche Welle Türkçe