Google+

Arama formu

Türkiye Hakkında Çok Şey

Bülent Demirbudak'ın yeni kitabı 'Türkiye Hakkında Çok Şey' kitapçılardaki yerini aldı. Türkiye hakkında bir gezi rehberi niteliğinde olan bu kitabın, tanıtım yazısını aşağıda bulabilirsiniz.

Dünyada buğdayın ilk olarak Diyarbakır Çayönü’nde MÖ.  8000 civarlarında yetiştirildiğini.

MÖ. 2000 yılına tarihlenen dünyanın en büyük alışveriş merkezinin Kayseri Kültepe’de bulunduğunu.

İlk üzüm bağlarının Hititler tarafından yetiştirildiğini ve çekirdeksiz üzümün anavatanının Anadolu toprakları olduğunu.
Antik dünyanın en büyük coğrafyacısı ve  “Geographica”nın yazarı Strabon’un MÖ. 63’de Amasya’da doğduğunu ve ilk coğrafya okulunu Aydın’ın Nyssa kentinde açtığını.

Kurutulmuş keçi ve koyun derilerinden elde edilmiş olan “parşömen”  kâğıdının ilk olarak Bergama’da kullanıldığını.
Bafa’nın Beşparmak Dağları’nda 13 farklı orkide cinsinin tespit edildiğini, BİLİYOR MUSUNUZ?
 
Gevezedir taşlar, yapraklar,
bu toprak.
Gevezedir uçan kuş, sürünen yılan, koşan ceylan
bir oyuk, bir kıvrım,
o renkler.
Akan su, akmayan su,
gevezedir her şey…
Kendilerince…
Eğer sen duyuyorsan...

 "Taci"

 
 
Yazar 1956'da İstanbul'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Galatasaray Lisesi'nde, yüksek öğrenimini Marmara Üniversitesi İktisat bölümünde gördü. Yurtdışı temsilcilikleri yapan ve turizm şirketi sahibi olan yazar, 1975 yılından beri profesyonel turist rehberidir. Türkiye’de 250'ye yakın tur yapmıştır. Ayrıca, 6 kıtada yetmişe yakın ülke gezip görmüş ve bu bilgilerini kitaplarında anlatmaktadır. İlk kitabı olan "Yuvarlak Dünyanın Dört Köşesi", Eylül 2003'te yayımlanmış ve gezi kitapları arasında ayrıcalıklı bir yer edinmiştir. "Yuvarlak Dünyanın Beş Köşesi" yazarın Mayıs 2006'da “Yuvarlak Dünyanın Altı Köşesi”  Ocak 2008’de Yuvarlak Dünyanın Yedi Köşesi 2009 yılında okuyucuyla buluşan diğer kitaplarıdır.  Yuvarlak Dünyanın Köşeleri adlı bir de seri hazırlanmıştır. Bunların ilk beş kitabı raflarda yerini aldı: Hindistan, Fransa / Paris, Meksika, Peru, Portekiz.