Google+

Arama formu

‘Türkiye ile diplomatik ilişkilerimiz kesilsin’

Yemen’de bir grup vekil, artan şiddetin sorumlusunu Türkiye ilan etti. Ülkeye silah taşıyan Türk gemilerinin yakalandığını hatırlatan vekiller diplomatik ilişkilerin kesilmesini istedi

Son dönemde silahlı saldırılar ve devlet yetkililerine düzenlenen suikastlerde önemli bir oranda artışın yaşandığı Yemen’de bazı milletvekilleri, eleştiri oklarını Türkiye’ye yöneltti. Kasım ayında bir Türk gemisinin ülkeye yasadışı yollarla 3 bin silah sokmaya çalıştığını hatırlatan vekiller, Ankara ile diplomatik ilişkilerin kesilmesini istedi.

Yemen parlamentosunda şiddet olaylarını engellemek için önlem paketlerinin görüşüldüğü oturumda bir grup vekil, Yemen hükümetinden Türkiye’ye karşı adım atılması talebinde bulundu. Milletvekillerinden Abdullah El Mikhlafi; Türkiye, İran ve ABD’yi, “terör üçgeni” diye niteleyerek bu ülkeleri Yemen’de kaos yaymakla suçladı.

‘Ceza Mahkemesi’ne başvuralım’
Ülkede şiddet ve terörle mücadele üzerine faaliyetler yürüten Kifah adlı sivil toplum kuruluşu da şiddet olaylarından Türkiye’yi sorumlu tuttu. Kifah, Türkiye’yi suikastlar için kullanılan silahların finansmanını sağlamakla itham ederek Ankara’ya karşı adım atmayan Yemen hükümetini kınadı. Türkiye’den silah sevkiyatını gerçekleştiren kişilerin adlarını açıklamasını isteyen sivil toplum kuruluşu, aksi halde Ankara aleyhine Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurulmasını talep etti.

Yemen’de basılan el-Jomhouriyah gazetesi ise Türkiye’nin Sana Büyükelçiliği’ni, Yemen’deki kabile liderlerine silah akışı sağlamakla suçladı.

‘İzne dayanmıyor’
Mart 2012’de Birleşik Arap Emirlikleri polisi, Türkiye’den Yemen’e giden bir gemiyi durdurmuş; gemide 16 bin silah ele geçirilmişti. Bunun üzerine Türk Dışişleri Bakanlığı Yemen’e silah ihracatını yasaklamıştı. Sekiz ay sonra Suudi Arabistan’da silah taşıyan başka bir Türk gemisi durduruldu. Son olarak da kasım ayında 3 bin silah taşıyan bir Türk gemisi Aden Limanı’na yaklaşırken Yemenli yetkililer tarafından durdurulmuştu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, sözkonusu silah sevkiyatının hiçbir şekilde Türkiye tarafından verilmiş bir izne dayanmadığını belirterek, kargonun bir Türk şirketi tarafından gönderildiği ve gümrüğe ibraz edilen belgelerde bisküvi olarak beyan edildiğinin öğrenildiğini açıklamıştı.

Kaynak: Milliyet