Google+

Arama formu

Türkiye Kâseyi Kaybetti

Türkiye’de yapılan kaçak kazılarda ortaya çıkarılıp, 1980’de Almanya’ya giden, Frigya ve Bizans dönemine ait 5 tarihi bronz kasenin kaderi belli oldu.

 
Frankfurt Yüksek Eyalet Mahkemesi, antik kâseleri antikacı Bernd G.’de kalabileceğine hükmetti. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı antik kâselerin Türkiye’ye ait olduğunu ve kültür eserlerini koruma yasası gereği de bronz kâselerin Türkiye’ye iadesi için 2010’da Bernd G.’ye dava açtı. Mahkemenin, 2011’de “Antik kapların Bernd G.’de kalmasında hukuki açıdan bir engel yok” kararına Türkiye itiraz etti. Frankfurt Eyalet Yüksek Mahkemesi, Türkiye’nin itirazını, 4 Şubat’ta karara bağlayarak, “Yabancı ülkelere ait kültür eserlerine sahip olmak kesinlikle ahlak dışı bir hareket olarak değerlendirilemez. Tarihi kâselerin de Türkiye topraklarında bulunduğu net olarak ispat edilememiştir” dedi. 15 bin euro tutarındaki mahkeme masraflarını da Türkiye’nin ödemesi kararlaştırıldı.
 
Türkiye, 7 Mart’a kadar, Federal Anayasa Mahkemesi’ne itirazda bulunabilecek. Kâselerin Türkiye’den getirildiği yönünde bilirkişi raporu hazırlayan Dr. Michael Müller-Karpe, “Bu karar Almanya’da alınmış en yüksek mahkeme kararlarını hiçe sayıyor” dedi.
 
Kaynak: Hürriyet