Google+

Arama formu

Türkiye, sınırları üzerinden AB'ye giden göçmenleri geri alacak

Avrupa ülkelerinin, Ege Denizi'nden Yunanistan'a gelecek tüm göçmenlerin geri gönderilmesini öngören bir plan üzerinde çalıştıkları belirtiliyor.

Times gazetesine göre, Türkiye, üzerinden Yunanistan'a giden herkesi geri alacak. Avrupa ülkeleri bunun karşılığında Türkiye'deki kamplardan her yıl 250 bin'e kadar kayıtlı göçmeni AB sınırlarına alacak. Haber metnine göre: 

"Almanya'nın öncülük ettiği yeniden yerleştirme programının üzerinde görüş birliği sağlanması halinde Midilli, Sakız ve Kos adalarına mülteciler dahil Türkiye'den gidecek tüm göçmenler gemilerle geri gönderilecek."

"Bu planlara destek veren ülkeler -Avusturya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Lüksemburg, Portekiz, Hollanda, İspanya ve İsveç dahil- gönüllü olarak her yıl Türkiye'den 200-250 bin göçmen alıp kendi topraklarına yerleştirecek. Plana dahil olmak istemeyen Polonya ve Macaristan gibi Schengen ülkelerinden masraflar için katkı istenecek. Aksi halde bu ülkeler Schengen bölgesinden çıkarılacak."

'Hollanda İşçi Partisi'nin lideri Diederik Samsom, 'Bu bahara kadar önde gelen bir grup AB ülkesinin, Türkiye ile her yıl birkaç yüz bin göçmen için yasal göç güzergahı oluşturulması konusunda anlaşmaya varması güçlü bir ihtimal. Türkiye bunun karşılığında Yunanistan üzerinden giren herkesi geri kabul edecek' dedi."

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın sözcüsü, planı memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

(BBC)