Google+

Arama formu

Türkiye-Yunanistan sınırına dikenli tele Avrupa desteği

Yunanistan dün Türkiye sınırına örmeyi planladığı çitle ilgili detayları ve Avrupa Birliği’nden fon alacaklarını açıkladı.

Vatandaş Koruma Bakanlığı adına AFP’ye konuşan mühendis Efstathia Latifi, yasadışı göçmen geçişini engellemek için Yunanistan’ın, göçmen geçişinin yoğun olduğu Kestanelik köyü sınırına 10.3 kilometrelik dikenli tel örmeyi planladığını söyledi. Latifi, tek bir tel değil birbirine paralel iki tel dikileceğini, tellerden birinin 2.5, diğerinin de 3 metre uzunluğunda olacağını dile getirdi. Dikenli telin Avrupa Birliği fonunun 5.5 milyon euro değerindeki yardımı ile örüleceği kaydedildi.

Almanya’dan tepki
150 kilometre uzunluğundaki Türkiye-Yunanistan sınırına geçen hafta da kaçak göçmen geçişini engellemek için hendek kazıldığı iddia edilmişti. Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, AFP’ye yaptığı açıklamada, Yuanistan’ın geçici çözümler üretmek yerine Türkiye ile işbirliğine gitmesi gerektiğini söyledi. Almanya Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth ise yaptığı yazılı açıklamada Yunan hükümetini hendek projesi nedeniyle sert bir dille eleştirerek, “Yunan hükmeti, yardıma muhtaç insanların insan haklarını kendi sınırlarında garanti etmeye isteksiz ve bundan aciz görünüyor. Bunun yerine utanç verici bir insan düşmanı sembol yaratıyor” dedi.

Kaynak: www.milliyet.com.tr