Türkiye'de İlk Corona Vakası Görüldü

2019 Aralık ayından beri tüm dünyanın gündeminde bulunan Corona virüsünün etki alanı gün geçtikçe genişliyor. Daha önce birçok ülkede görülen ve hatta yakın bir dönemde tüm İtalya’nın karantina altına alınmasına neden olan virüsün ülkemiz sınırları içerisinde de tespit edildiği dün gece saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından onaylandı.

2

Fahrettin Koca Neler Söyledi?

Bir kişide test sonucunun pozitif çıktığını paylaşan Koca, virüs rastlanan kişiden 14 gün kuralına ve 14 korunma kuralına uygun şekilde mücadele vermesini beklediklerini dile getirdi. Bir veya birkaç vakanın salgın olarak addedilmemesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Sağlık Bakanı Twitter’da da “Haber üzücüdür, korkutucu değildir” açıklamasını yaptı. Koca, hastaya teşhisin erken dönemde konulduğunu, durumunun iyi olduğunu, hastanın ailesinin de gözetim altına alındığını vurguladı.

3

Corona Virüsü Türkiye’de Hangi İlde?

Fahrettin Koca’nın açıklamalarında vakanın hangi ilde görüldüğünü söylemediği için henüz bu konu hakkında kesin bir veri olmadığını belirtmeliyiz. Bakan, virüse rastlanan kişinin hangi ilde olduğunu belirtmemesinde de bu hassas dönemde bir ili, bir bölgeyi ya da bir hastaneyi gündemde tutmayı doğru bulmadığının etkili olduğunu sözlerine ekledi.