Google+

Arama formu

Türkiye’den uzaya gitmenin bedeli 100.000 dolar

VIP Turizm’in basın toplantısında ayrıntıları paylaşılan Uzay Seyahati için; geri geri sayımın başladığı, projenin deneme uçuşlarının bu yıl Haziran ayında başlayacağı ve ilk uçuşun da 2015’in sonunda yapılacağı belirtildi.
 
2015 yılının sonunda gerçekleşecek ilk uçuşta; X-Cor Lynx Uzay Roketi, kalkıştan 4 dakika sonra saniyede 3 bin 564 kilometre hıza ulaşacak. 58. kilometrede motorlar kapanacak ve itme gücü ile 100 kilometre yükseğe tırmanacak. 100 kilometre yükseklik aşıldığında seyahate katılanlar resmi olarak astronot kabul edilecek. Yer çekimsiz ortamda yaklaşık 7 dakika kalındıktan sonra geriye dönüş başlayacak ve bu süreçte 4G sürati ile adrenalin seviyesi maksimuma çıkacak.
 
Lynx Uzay Roketi’nin kalkış ve inişi için Karayipler’in Curaçao Adası’na özel olarak inşa edilen bir Uzay Limanı kullanılacak. Uzay yolcularına yaklaşık 7 dakika yer çekimsiz ortamda kalma deneyimi yaşatacak olan seyahat, yerküreden hareket ve dönüş olmak üzere toplam 1 saat sürecek.
 
Büyük ilgi gören uzay turizmi için 57 ülkeden 1000 kişi başvuruda bulundu. Türkiye’den de 4 kişinin kayıt olduğu ve 8 kişinin de sırada beklediği seyahatin bedeli ise 100 bin dolar. Türkiye’den Ahu Aysal,  Ercan Kaygısız ve Timur Özkan katılacak. Gelecek yıl katılacaklar arasında Ali Şen de bulunuyor.

Türkiye’den uzaya gitmenin bedeli 100.000 dolar