Google+

Arama formu

Twitter'da müze haftası

Twitter, 23-29 Mart tarihleri arasında dünyadaki tüm müzeleri #müzeHaftası’nı kutlamaya davet ediyor. 7 gün boyunca müzeler, 7 farklı temada hashtag ile Twitter üzerinden takipçileriyle etkinliğe katılacak.

Etkinliğe, ne kadar büyük ya da küçük olduklarına bakılmaksızın tüm müze ve galeriler ücretsiz olarak katılabilecek. 44 ülkeden 1000’den fazla müzenin, 1 hafta sürecek olan kutlamaya kaydolduğu belirtiliyor.

Geçen yılın #MuseumWeek’i büyük sükse yarattı ve 20 ülkede 630’dan fazla organizasyon etkinliğe katıldı. Müzeler ve takipçileri kültürel ve artistik olan her şeyi kutlamak adına 260 binden fazla Tweet gönderdi. Bu yıl Türkiye’den de müzelerin etkinliğe katılması bekleniyor.

Katılan kurumlar #MuseumWeek hashtag’ini Tweet’lerinde 1 hafta boyunca kullanacak, böylelikle Twitter kullanıcıları etkinliği Twitter’da takip edebilecek.

Her gün müzeler ve müze fan’larının tweet atabilecekleri farklı temalar olacak. Bu temalar şöyle:

  • Pazartesi 23 Mart: #SırlarMW / #SecretsMW – Müzelerde perde arkasında neler olduğunu ortaya çıkarın.
  • Salı 24 Mart: #HatıralarMW / #SouveinrsMW – İnsanlardan favori anılarını paylaşmalarını isteyin.
  • Çarşamba 25 Mart: #MimarMW / #ArchitectureMW – Yapıların hikâyelerini anlatın.
  • Perşembe 26 Mart: #İlhamMW / #InspirationMW – İnsanlardan müzelerinizle alakalı olan ve insanların kendilerine ait eşyalarını paylaşmalarını isteyin.
  • Cuma 27 Mart: #AileMW / FamilyMW – Müzenizin aile dostu yönlerini takipçilerinizle paylaşın.
  • Cumartesi 28 Mart: #FavoriMW / #FavMW – Takipçilerinizin müzeniz hakkındaki favorilerini paylaşacakları bir gün.
  • Pazar 29 Mart: #PozverMW / #PoseMW – Takipçilerinizden müzenizde selfie’ler veya aile fotoğrafları çekmelerini isteyin.

Ayrıntılı bilgi için: http://museumweek2015.org/en/