Google+

Arama formu

Uçak korkusu olanlara kötü haber!

Bilim insanları iklim değişikliği beklenen yönde seyrederse Avrupa ile Kuzey Amerika arasındaki uçuşların gelecekte daha sarsıntılı hale geleceğini belirtiyor.

İngiltere'deki Reading Üniversitesi'nden araştırmacılar uçakların şimdiden daha güçlü rüzgârlarla karşı karşıya kaldığını, hava boşluklarının giderek artacağını söylüyor.

Nature Climate Change adlı dergide yayımlanan çalışma, yolcuların yüzyılın ortasına doğru Kuzey Atlantik uçuşlarında daha fazla sarsıntı yaşayacaklarına işaret ediyor.

Çalışmaya göre, yolculuk sırasında hava boşluklarının etkisi altında olan bölgeler de artacak.

Çalışmayı yürüten ekipten Dr Paul Williams, sarsıntılardaki artışın tek etkisinin yolculara rahatsızlık vermek olmayacağını, bunun mali etkilerinin de olacağını söyledi.

Dr Williams BBC'ye yaptığı açıklamada "uçakların hava boşluklarının içinden geçmek yerine etrafından dolaşmalarının daha makul olacağını ancak bu durumda da yakıt giderlerinin artacağını" belirtti.

Artan yakıt kullanımının, hava yollarının masraflarını tırmandıracağı ve bu artışın nihayetinde bilet fiyatlarını artıracağı da çalışmada öngörülen etkiler arasında.

İklim değişikliğinin uçuşlara etkisi konusundaki çalışmalarında Kuzey Atlas koridoruna odaklanan ekip, Amerika ile Avrupa arasında her gün düzenlenen 600 uçuşu inceledi.

Araştırmacılar, 10 kilometre irtifada gerçekleşmesi olası hava akımı değişikliklerini de bir süper bilgisayarla tespit etti.

Kaynak: BBC Türkçe