Google+

Arama formu

Uçaklarda 'Sessiz Alan' Tartışması

Hindistan’nın uygun fiyatlı havayolu şirketi IndiGo aileleri kızdırdı. Uçuşlarda çocukların seyahat edemeyeceği bölgeler oluşturan havayolunun bu kararı, ya diğer şirketlerde aynısını yaparsa sorusunu akıllara getirdi.
 
1-4 ve 11-14 arasındaki koltuklar müşterilerin sessizliği ve huzurlu uçuşları için “sessiz alan” ilan edildi. Uygulamaya göre bu sekiz sıraya çocukların oturtulması artık kabul edilmeyecek. Bu sayede çocuklar hem ekstra bacak alanlarının hem de en önemlisi acil durum çıkışlarının bulunduğu sıralardan men edilmiş olacak.
 
IndiGo’nun bu kararından sonar bazı küçük Asya havayolları da buna benzer değişiklikler yapmaya başladı. Singapur havayolu olan Scoot ise çocuklardan uzak olan koltuklar için ekstra para almaya başladı!

Uçaklarda 'Sessiz Alan' Tartışması 

Bazı yolcular ise bu durumdan oldukça mutlu! 2014’te yapılan bir ankete göre ise yolcuların yüzde 70’i çocuklardan uzak seyahat etmeyi tercih ediyor. Hatta yüzde 35’lik gibi bir dilim çocuklardan uzak olan olan koltuklara ekstra ödeme yapmaktan hiç de rahatsız değiller. Bu konuyla beraber yükselen tartışmalar sayesinde diğer havayollarının da en kısa zamanda bu uygulamaya geçmesini savunan kişilerin sayısı da hiç yabana atılacak türden değil.
 
Öte yandan bu uygulamanın kısmen de olsa “aile dostu” olduğu söylenebilir. Nitekim bu sayede çocuklu aileler uçağa herkesten önce binebiliyor ve yemek servisini herkesten önce alabiliyor.

KAYNAK: http://www.mirror.co.uk/news/world-news/major-airline-launches-child-fre...