Google+

Arama formu

Uçakta en iyi koltuk nasıl seçilir?

Seyahat arama motoru KAYAK.com.tr, kabin görevlisi ve Confessions of a Trolley Dolly adlı internet sitesinin yazarı Dan Air ile işbirliği yaparak, en çok kullanılan uçak tipleri olan Airbus A320 ve Boeing 777’lerde hangi koltukların en iyileri olduğunu araştırdı.
 
Araştırma sonucunda; Türk Hava Yolları, AtlasJet ve Pegasus gibi şirketlerin filolarında yer alan ve genelde kısa mesafeli uçuşlarda kullanılan Airbus A320’lerde en iyi koltuğun diğer koltuklara göre daha geniş ve pencere kenarı olması sebebiyle 1A olduğu belirtildi. Fakat bu koltuk kapının hemen ardında yer alıyor ve soğuk oluyor, bununla birlikte arka bölgelere göre daha gürültüsüz.
 
Airbus A320’lerde uçacaksanız, 15’ten 20’ye dek uzanan numaralardaki koltukların, kanat üstüne denk geldiği için çok gürültülü olduğu belirtiliyor.
 
Türk Hava Yolları, Lufthansa, Emirates gibi birçok şirketin kullandığı Boeing 777 tipi uçaklarda ise 16. ve 32. sıraları tercih etmekte yarar var. Hem ilk ikramlar bu koltuklarda oturanlara yapılıyor hem de en ön koltukla aradaki mesafe geniş olduğu için rahat yolculuk yapılıyor.
 
Boeing 777’lerde en az tercih edilenler, en sonda yer alan 44. ve 45. sıralar. Buradaki koltuklarda oturanların en çok şikâyet ettiği konular; koltuğun dar olması ve tam yatmaması, ayrıca tuvalet ve yemek ve içecek servisinin hazırlandığı bölüme yakın olması.