Google+

Arama formu

Uçuş güvenliğinde yeni proje

Uçuş güvenliği konusunda yaşanabilecek zafiyetin en aza indirilmesi için AB ve ABD’nin onayıyla “fişleme modeli” getirileceği bildirildi. Kısa süre sonra havayolu şirketleri aracılığıyla yapılacak fişlemeler resmi anlaşmaya dayandırılarak uygulanmaya başlayacak.
 
Uçak yolcularının fişlenmesiyle ilgili çalışma, iki koldan yürütülüyor. Hollanda'da yaklaşık iki ay önce bir araya gelen sektör temsilcileri, güvenlik zafiyetinin en aza indirilmesi amacıyla çeşitli öneriler sunmuştu. Teklifler arasından “Smart Security” adı verilen “Akıllı Güvenlik” sistemine geçilmesi benimsendi. İlk uygulamanın bu ay Hollanda ve İngiltere'de başlatılması kararı alınırken, yolcuların üç kategoriye ayrılarak uçağa bininceye kadar izlenmesi istendi.
 
Uygulamaya başlayacak havalimanlarındaki takip, bilet ve bagaj işlemi yapılırken verilen boarding kartındaki barkod sistemiyle gerçekleştirilecek. Bilgisayar destekli dijital verilerle çalışacak sistem, akıllı telefonlarla entegre edilerek yolcuların her anını izlemeye alacak. Check-in kontuarındaki görevliler, bagajını teslim eden yolculara 20'ye yakın özel soru yöneltecek. Böylece profil çalışması yapacak olan görevliler, yolcuları verdiği cevaplara göre “Normal, Şüpheli ve Riskli” kategorisine ayıracak. Hakkında “şüpheli ve riskli” bilgisi verilenler başta pasaport kontrolü olmak üzere tüm güvenlik noktalarında detaylı şekilde denetlenecek.
 
Projenin ikinci ve en önemli aşamasıyla yapılacak fişlemeye, yasal zemin oluşturulacak. Bu amaçla ABD ve Avrupa Komisyonu'na üye ülkeler, konuyu karara bağlamak üzere toplanacak. Türkiye'nin de yer alacağı ve bu ay gerçekleşecek görüşmelerde proje benimsenirse, anlaşma imzalanacak.
 
(Tourexpi)