Google+

Arama formu

Üniversiteye havan topu saldırısı: 15 ölü

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, başkentteki Şam Üniversitesi’ne düzenlenen saldırıda 15 öğrenci öldüğünü, onlarca kişinin ise yaralandığını bildirdi.

Saldırının Mimarlık Fakültesi’ne düzenlendiği belirtildi. Suriye hükümeti yanlısı basın kuruluşları, saldırıdan ötürü “terörist” olarak nitelendirdikleri muhalif güçleri suçlarken Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü ise sorumlusunun Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad olduğunu söyledi. Üniversitenin farklı yerlerine isabet eden havan toplarından birinin kantine denk gelmesi ölü sayısında artış olabileceğini gösteriyor.

Esad’ın konutu yakınında
Üniversiteye düzenlenen saldırı, hükümet güçleri ve muhalefet arasında Şam’da yürütülen çatışmaların arasında gerçekleşti. Patlama alanından gelen fotoğraflar, okul kantinindeki sandalyelerin ters döndüğü ve parçalandığını, yerlerde ve masalarda kan olduğunu gösteriyor. Gerek şehirde süregiden çatışmalar gerek üniversiteye isabet eden havan topları, Şam’daki karmaşayı ve güvenlik kaygılarını artırıyor. Mimarlık fakültesinin bulunduğu alanda devlet televizyonu, Savunma Bakanlığı ve Esad’ın resmi konutu bulunuyor.

Kaynak: Milliyet