Google+

Arama formu

Unutulan isyanın yıldönümü

Geçtiğimiz yıl Arap ülkelerini altüst eden isyanın duraklarından Bahreyn’de Sünni azınlığın mutlak yönetimine tepkiyle sokaklara dökülen çoğunluğu Şii göstericiler, 365 gün sonra gene sokaklardaydı.

Bir yıl önce 14 Şubat’ta patlak veren isyandan bu yana Kral Hamad bin İsa el-Halife hükümetinin siyasi reform vaatlerini yerine getirmemesini protesto eden göstericilere polis, göz yaşartıcı gaz ve sersemletici bombalarla müdahale etti.
Geçen yıl başlayan gösterilerin odağında yer alan başkent Manama’daki İnci Meydanı’nda gösteri yapmak isteyen protestoculara müdahale sırasında bir yıl içinde en az 60 kişinin öldüğü polis şiddetini anımsatan görüntüler yaşandı. Meydanda gösteriyi engellemek için zırhlı tanklar 24 saat boyunca devriye gezdi. Yaklaşık 800 bin nüfuslu Bahreyn’de geçen yılki gösterilerde rol alan aralarında milletvekilleri, futbolcular, doktorlar ve sıradan halktan yüzlerce kişi tutuklanmıştı.

Amerikan lobi şirketleri el koydu
Bölgede Şii İran’ın etkisini artırmamak adına Suudi Arabistan hükümetinin gönderdiği tanklar ve Katar’ın desteğiyle ezilen devrimin birinci yıldönümünün yabancı basın tarafından görüntülenmemesi için yoğun çaba sarf edildi. Fransız haber ajansı AFP ve Katar televizyon kanalı El Cezire’nin gazetecilerine Bahreyn’e ‘yoğunluk nedeniyle’ giriş vizesi verilmedi.
Muhalif hareketin bastırılmasının uluslararası medyada olumsuz şekilde yer almasından korkan Bahreyn hükümeti, ABD’nin önde gelen halkla ilişkiler firmalarına ayda 40 bin dolara varan ödemeler yapıyor. USA Today gazetesinin eski muhabiri Tom Squitieri’nin bu firmalar arasındaki Qorvis’ten maaş aldığı halde Huffington Post ve Foreign Policy dergisine gazeteci sıfatıyla Bahreyn yönetimi lehine analizler yazdığı ortaya çıkarıldı.

Türkiye’ye Kobra sitemi
Bahreyn’de asker protestocuları püskürtürken bazı zırhlı araçlar muhaliflerin tepkisini çekti. Twitter’da gelişmeleri aktaran @ebrahim90 rumuzlu gösterici “Türkiye barışçıl gösterilerin bastırılması için bu araçları gönderdiğin için teşekkürler” yazarak bu fotoğrafı paylaştı. Türkiye’nin Kobra isimli araçları Bahreyn ve Gürcistan dahil 12 ülkeye sattığı biliniyor.

Kaynak: milliyet.com