Google+

Arama formu

“Uzaydan Canlı Yayın” için geri sayım başladı

Dünya 2 saatlik canlı yayın ile National Geographic Channel’dan uzaya bağlanacak
 
Televizyonculuk tarihinin ilk canlı uzay turu için astronotlar Rick Mastracchio ve Koichi Wakata eşliğinde Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan 170 ülkeye canlı yayın yapacak.
 
14 Mart’ı 15 Mart’a bağlayan Cumartesi sabahı 02.00’de National Geographic Channel’ın önemli bir uzay görevi var: Dünya’dan 400 km uzakta 100 milyon dolarlık bir stüdyoda, saniyede 8 km hızla seyahat ederken canlı bir televizyon yayını yapmak ve izleyicileri stratosferin ötesine götürmek. “Uzaydan Canlı Yayın” isimli 2 saatlik bu nefes kesici televizyonculuk olayı, Houston’da yer alan Görev Kontrol Merkezi ve Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan 170 ülkeye Nat Geo üzerinden Turkcell sponsorluğunda canlı olarak yayınlanacak.  Aynı zamanda, canlı yayın süresince #livefromspace hashtag’i ile Twitter’dan İngilizce olarak sorusunu ileten kişiler, astronotlar tarafından sorularının cevaplandırılma şansını yakalayacaklar. 
 
Nat Geo ekranı başında otururken Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Dünya’nın yörüngesi etrafındaki 90 dakikalık yolculuğu süresince güneşin batışı ve doğumundan, şehir ışıkları ve kutup ışıkları, yıldırım ve yıldız kaymalarına kadar gezegenden eşsiz görüntülere tanıklık edeceğiz.

Ayrıca Mastrocchio ve Wakata, uzaydan izleyicilere rehberlik ederek mikrogravite ortamında aylarca nasıl yaşadıklarını anlatacaklar. Kendi deyimleriyle, tepetaklak uyumayı nasıl öğrendiklerini, nasıl fit kaldıklarını, kişisel hijyenlerini nasıl koruduklarını ve tabii ki (bu soru her zaman herkesin merak ettiği bir konu olmuştur) tuvaleti nasıl kullandıklarını anlatacaklar. Uçan bir laboratuvarda, bilimin gerçek dünya değerini gösteren daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış deneyleri uygulayacaklar. Aynı zamanda, beyin tümörlerini almak için eğitilen beyin cerrahı robotlar için büyük bir ilham kaynağı olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun robot sistemleri de dâhil olmak üzere uzayda bilimden Dünya’daki insanların nasıl yararlandıklarını göreceğiz. Bu 2 saatlik canlı etkinlik boyunca; astronotlar, uçuş kontrol uzmanları ve araştırmacılar Uluslararası Uzay İstasyonu ve NASA Görev Kontrol Merkezi’ndeki kendi çalışma ortamlarında gösterilecek.
 
Tarihin ilk canlı uzay turunun sunucusu; uzman gazeteci, yapımcı ve TV sunucusu Soledad O’Brien olacak. Houston’daki Görev Kontrol Merkezi’nden canlı yayın yapacak O’Brien “Bu son derece önemli yayının hem yapımcılarından biri olduğum hem de sunuculuğunu üstleneceğim için onur duyuyorum. Her gün baktığımız gökyüzünün ardında olup biten ve anlatılmayan birçok hikâyeyi canlı olarak izleyici ile buluşturacağımız bu etkinlikte National Geographic ile birlikte çalışacağım için çok heyecanlıyım. Gravity (http://www.imdb.com/title/tt1454468/) filmini izlerken heyecanlananlar; astronotların her gün karşılaştıkları riskleri, yaptıkları fedakârlıkları ve başardıkları inanılmaz işleri gördüklerinde çok çok daha fazla etkilenecekler. Bu yayınla, Dünya sınırları dışında gerçekleştirilen en büyük şova tanıklık edeceğiz.” dedi.

 

“Uzaydan Canlı Yayın” için geri sayım başladı

 

“Uzaydan Canlı Yayın” için geri sayım başladı-1