Google+

Arama formu

Vatikan'da bir ilk daha

Vatikan'da ilk kez iki papa bir arada yaşamaya başladı

Katolik aleminin Şubat ayında kendi rızasıyla görevinden feragat ederek, 600 yıl sonra bir ilke imza atan eski ruhani lideri 16. Benediktus, Vatikan'da kendisine tahsis edilen manastıra taşındı. Böylece halef ve selef Papa, tarihte ilk kez Kutsal Makam'da bir arada yaşayacak.
Yaşının ilerlemesini gerekçe göstererek aldığı sarsıcı kararın ardından, Katoliklerin merkezi Vatikan'da birçok ilke yol açan 16. Benediktus (Joseph Ratzinger), geçici olarak yerleştiği Roma'ya bağlı Castel Gandolfo kasabasındaki Papalık yazlık sarayından Vatikan'a taşındı. Bir helikopterle yeni ikametgahına gelen 86 yaşındaki Emerit (emekli) Papa, 2 aydır kendisi için restore ettirilen, Vatikan Bahçeleri'nde yer alan Mater Ecclesiae Manastırı'na yerleşti.

16. Benediktus'u helikopterden inerken halefi Papa Francesco karşıladı.

Mart ayında bir araya gelerek, tarihi bir görüntü ortaya koyan ve iki aydır da sık sık telefonla görüşen iki din adamı, kucaklaştıktan sonra söz konusu manastırın şapelinde birlikte dua etti.

Vatikan Basın Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre Papa Francesco, 16. Benediktus'a çok samimi ve kardeşçe bir karşılamada bulundu. Ayrıca 16. Benediktus'un sağlık durumunun da iyi olduğu kaydedildi.

Kaynak : Mynet