Google+

Arama formu

Vizesiz ülkelere tekrar vize konulacak

Türkiye'nin, AB'ye ülkelerine vizesiz seyahat edebilmesinin en önemli koşullarından biri olan, 'geri kabul anlaşması'nı imzalamasının ardından, vizesiz Avrupa'ya bir adım daha yaklaşılmış oldu. Ancak Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz girebilmesi, ülkenin vize politikasının AB esaslarına göre düzenlemesini zorunlu kılıyor. Bu durumda Türkiye, AB'nin vize uyguladığı he ülkeye vize uygulamak durumunda kalacak

Türk vatandaşlarına AB vizeleri kalkarken, Rusya, Ukrayna, Suriye, Kuveyt gibi pek çok ülkeyle daha önce kısa süreli seyahatler için kaldırılmış vizelerin yeniden konulması gündemde.
Türk vatandaşlarına vize muafiyeti için, Türkiye'nin 3.5 yıllık bir geçiş süreci içinde, kendi vize rejimini AB'ye uydurması gerekiyor. Bunun anlamı şu: Türkiye, AB'nin vize uyguladığı ülkelerin vatandaşlarına daha önce sağladığı "vizesiz seyahat" imkanını kaldırmak zorunda.
 
ÇOK SAYIDA ÜLKEYE YENİDEN VİZE UYGULANACAK
 
Türkiye, AB'nin vize sistemine uyum çerçevesinde daha önce vizeyi kaldırdığı pek çok ülkeye, AB vize uyguladığı için, vize koymak zorunda kalacak. Bu ülkeler şöyle: Arnavutluk, Azerbaycan, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Fas, Ekvador, Gürcistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kolombiya, Lübnan, Makedonya, Maldivler, Sırbistan, Ukrayna, Ürdün, Rusya, Moğolistan, Özbekistan, Peru, Tacikistan, Tunus ve Türkmenistan.
 
MÜTEKABİLİYET GEREĞİ...
 
Uluslararası ilişkilerde en çok uygulanan ilkelerden biri de "mütekabiliyet ilkesi." Türkiye, vize uygulamalarının büyük bölümünü "mütekabiliyet ilkesi" gereği gerçekleştiriyordu. Şimdi Türkiye'nin daha önce kaldırdığı vizeyi yeniden koyması, pek çok ülkeyi de "mütekabiliyet" ilkesini çalışmaya yöneltecek. Dolayısıyla, Rusya gibi, Ukrayna, Ürdün ya da Libya gibi, Türkiye'ye vize uygulamayan ülkelerin de, Türkiye'nin vize koyması üzerine, yeniden Türk vatandaşlarına vize zorunluğu getirmesi gündemde.
 
TÜRKİYE'NİN VİZEYİ KALDIRACAĞI ÜLKELER DE VAR
 
AB vize rejimine uyum çerçevesinde, Türkiye'nin halen umuma mahsus pasaportlara vize uyguladığı bazı ülkelere de vizeyi kaldırması gerekecek. Bu ülkeler şöyle: ABD, Kanada, Avustralya, Hong Kong ve Meksika.

(Hürriyet)